Když začnou Babišova média po někom jít, neustojí to ani Ježíš Kristus. Jan Kubáček prorokuje české politice velmi bouřlivý rok

30.12.2015 16:39 | Zprávy

Co bylo na domácí politice v končícím roce 2015 nejzajímavější? Podle politologa Jana Kubáčka bylo kuriózní především to, že poprvé od vstupu České republiky do Evropské unie opanovalo domácí dění vnější téma. „Pro minulý rok bylo charakteristické, že téma migrace ovlivnilo politickou scénu, přeskupilo ji a uzpůsobilo silové pole politických stran a politiků na české politické scéně,“ prohlásil. A dá se podle něj očekávat, že toto téma bude spojené i s příštím rokem 2016.

Když začnou Babišova média po někom jít, neustojí to ani Ježíš Kristus. Jan Kubáček prorokuje české politice velmi bouřlivý rok
Foto: archiv JK
Popisek: Politolog Jan Kubáček

„Bude ještě doznívat, objeví se argumenty: podívejte se, co se děje, měli jsme pravdu; a budou se používat ukázky z Německa, jak tam složitě řeší nával migrantů, nedostatek kapacit a zázemí pro ně a jejich začleňování,“ předpovídá, že migrace bude jedním z důležitých témat i v krajských a senátních volbách, které se uskuteční v příštím roce. Podle politologa bude zajímavé sledovat, jak se ve volební kampani projeví, jestli téma migrace dokáží politici využít jako mobilizační téma, jako jeden z přesvědčovacích argumentů, aby voliči přišli k volbám.

Nejdůležitější událost roku 2016: Krajské volby

Právě krajské volby budou podle Jana Kubáčka v příštím roce nejdůležitějším kláním a bilancí, jak si stojí v mezičase vládnutí jednotlivé politické strany. „Nejdůležitější zprávou dovnitř politických stran bude výsledek krajských voleb,“ uvedl. Ale rok 2016 by podle něj nemusel být spojen s žádným personálním zemětřesením v politických stranách, protože přeskupováním sil v souvislosti s migrační krizí se vyčistily vztahy uvnitř stran. Andrej Babiš naprosto opanoval hnutí ANO, nemá žádného konkurenta, personální problémy dokáže řešit průběžně, což dokazuje kauza Kleslová v Praze. Na druhé straně je podle politologa varující, že si šéf ANO nedokáže dořešit regionální personálie, jak ukazují příběhy téměř desítky krajských a magistrátních měst, tedy důležitých spádových měst pro hnutí ANO, kde se Babišovi koalice rozpadly a kde mu jednotlivé organizace odmítly poslušnost.

A jako příklad dává Kubáček primátorku Prahy Adrianu Krnáčovou, které se rozpadla pod rukama koalice, ale ona se dál drží křesla zuby nehty. „Dovedu si představit, že Andrej Babiš už několikrát vymýšlel náhradu, aby udržel vlivnou, strategickou a důležitou pražskou koalici, a Krnáčová odmítla, protože osud koalice stále spojuje se svým jménem. Takže se ukazuje, že Andrej Babiš je silný v centrální, celostátní politice, ale velice slabý – v patu – když přijde na úroveň jednotlivých regionů,“ upozorňuje Jan Kubáček na slabiny hnutí ANO. Proto bude podle něj zajímavé, jaké si šéf hnutí ANO bude vybírat kandidáty na hejtmany, aby si zajistil jejich úspěšnost, ale zároveň aby byli loajální k Babišovi.

Syndrom kluků z plakátů může zase zafungovat

Může zafungovat opět syndrom „kluků z plakátů“, tedy kandidátů, kteří svou známou tváří na billboardech spolu s Andrejem Babišem zajistili úspěch hnutí ANO ve sněmovních volbách? „Podle mne to nebude tak silné jako ve sněmovních volbách, ale ještě to může stále fungovat; kombinace kluka z plakátu v podobě místní postavy a oblíbenosti Andreje Babiše může řadu voličů přitahovat,“ domnívá se Jan Kubáček. Důvodem trvající oblíbenosti šéfa ANO je fakt, že Andrej Babiš v politice nijak zásadně neškobrtl. Sice se mu prý mírně odrolují živnostníci kvůli snahám prosadit elektronickou evidenci tržeb nebo uzákonění kontrolního hlášení DPH a dalších opatření, čímž dokazuje, že nehájí jejich zájmy, ale že uvažuje optikou velkých konglomerátů a monopolu. „Ale zatím jsou to jednotlivci, menší skupiny, jejich dopad na mínění široké veřejnosti je limitovaný,“ vysvětlil, že to nijak významně neovlivní výsledek voleb. „Nebudeme si nalhávat. Velká část veřejnosti je spokojena, že se jde po malých podnikatelích, neuvědomuje si, jaký dopad to bude mít ve městech i na vesnicích, jak to tam může omezit život, jak to může odebrat aktivitu, vůli pracovat, vymýšlet mezi podnikateli v celé republice,“ poukázal politolog na očekávané dopady kroků, které prosazuje ministr financí Andrej Babiš. Než si tyto důsledky lidé uvědomí, bude potřeba podle Kubáčka ještě víc času.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dojde ocel? Temný scénář pro průmysl v Evropě. Pokud padne Pokrovsk, bude zle

11:15 Dojde ocel? Temný scénář pro průmysl v Evropě. Pokud padne Pokrovsk, bude zle

Polský vojenský analytik Konrad Muzyka zhodnotil boje u ukrajinského města Pokrovsk. Přičemž v Pokro…