Kerry s Lavrovem psali v Moskvě světové dějiny. A teď si můžete přečíst, jak to probíhalo

26.03.2016 20:47 | Zprávy

Americký ministr zahraničí John Kerry je na návštěvě Moskvy. Střetnutí šéfů dvou největších diplomacií světa pro čtenáře ParlamentníchListů.cz sledovala analytička Veronika Sušová-Salminen.

Kerry s Lavrovem psali v Moskvě světové dějiny. A teď si můžete přečíst, jak to probíhalo
Foto: archiv
Popisek: Sergej Lavrov a John Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry poskytl v rámci své návštěvy v Moskvě rozhovor ruské zpravodajské agentuře ITAR-TASS. Rozhovor se týkal nejaktuálnějších mezinárodních problémů: syrské a ukrajinské krize, mezinárodního terorismu a také vztahů mezi USA a Ruskem.

Hned v úvodu rozhovoru Kerry potvrdil, že by se USA chtěly vrátit k normálnímu dialogu s Ruskem: „Chtěli bychom to. A dosáhli jsme pokroku. Myslím, že s hlavou ruského ministerstva zahraničí Sergejem Lavrovem jsme dosáhli velmi produktivních vztahů a můžeme dost efektivně oddělit nesouhlas od společné práce.“

Rozhovor v ruštině je zde

Kerry také zhodnotil současnou situaci v Sýrii a celkové dodržování příměří v této zemi jako pozitivní výsledek. „Je to pro nás možnost vrátit se k pevným a produktivním vztahům,“ konstatoval americký šéfdiplomat dále. „Urovnání vztahů mezi USA a Ruskem a mezi světem a Ruskem, včetně zrušení sankcí, závisí na pokroku v otázce Ukrajiny,“ řekl.

Vedle toho Kerry později připustil, že ve vztazích mezi oběma zeměmi jsou určité momenty podráždění a že oboustranně „chceme, abychom se s nimi vyrovnali“. Kerry ale vzápětí akcentoval skutečnost, že „se my všichni ve světě srážíme s výzvou tvrdého extremismu“ a naznačil tak, že na obě země čekají společné výzvy nejen v regionu Blízkého východu. „Upřímně řečeno, zde stojí prezident Putin a Rusko před důležitou volbou ve vztahu k tomu, jak to budeme dělat,“ doplnil dále. „Pokud dosáhneme ukončení války v Sýrii, tento region přestane být pod tlakem. To bude v zájmu uprchlíků, v zájmu lidí. Vždyť extremisté využívají chaos k dosažení svých cílů.“ V souvislosti s bruselskými atentáty Kerry doslova řekl: „Jsou to síly zla a máme povinnost se proti nim spojit.“

V případě tématu Ukrajiny a plánovaného rozhovoru s prezidentem Putinem řekl Kerry: „Budeme mluvit o Ukrajině a o nutnosti zcela plnit minské dohody, abychom – opět – dosáhli míru a stability. Je velmi důležité, aby separatisté snížili úroveň násilí. Jakákoliv vláda prezidenta Porošenka může těžko přijímat složitá rozhodnutí, když pokračují vojenské akce, když zabíjejí jeho vojáky a když jeho země, její část, je zničená.“

Ukrajinská vláda podle Kerryho už udělala mnohé a je potřeba, aby Moskva ovlivnila separatisty, kteří podle jeho slov pokračují v ostřelování. „A ano, pracujeme s vládou v Kyjevě,“ připustil dále. „Pracujeme na místě. Viceprezident (USA) nedávno hovořil s ukrajinským prezidentem. Pokračujeme v pomoci vládě v Kyjevě při plnění jejích povinností. A je pro nás důležité, aby Rusko garantovalo, že separatisté také splní svoje povinnosti.“

Ve vztahu k Rusku John Kerry vyjádřil své přání, aby se stalo demokracií, a řekl: „Chci, aby v Rusku věděli, že kdokoliv bude prezidentem, máme konkrétní zahraničněpolitické principy a hodnoty, které jsou neměnné za jakékoliv administrativy.“

Konečně ministr zahraničních věcí USA v rozhovoru přiznal, že jednou z lekcí z rusko-amerických vztahů pro něj je poznání, že „je velmi důležité nenechat se ovlivnit představami, některými médií a experty, kteří nám říkají, co máme dělat. Je důležité podporovat dialog, společně pracovat.“ Kerry také řekl, že „pro ruský národ bude lepší, když dokážeme dosáhnout míru na Ukrajině a v Sýrii“.

Americký ministr John Kerry ukončil rozhovor těmito slovy: „Sergej Lavrov a já jsme v pravidelném kontaktu skoro každý týden a efektivně pracujeme, bez ohledu na rozdílnost názorů, a snažíme se jít dopředu. Myslím, že je to v zájmu jak amerického, tak ruského národa. Je to v zájmu dějin i budoucnosti.“ Později se při tiskové konferenci se Sergejem Lavrovem vyjádřil také názor: „Tak mocné velmoci jako naše by mohly spolupracovat bez ohledu na rozdílné názory v řadě otázek. V případě, kdy bude potřeba, můžeme učinit vše možné, abychom ty výzvy zvládli.“

John Kerry byl v Moskvě na oficiální návštěvě Moskvy ve dnech 23. a 24. března 2016. Setkal se s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, ministrem zahraničí Německa Frankem Steinmeierem a konečně také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se kterým jednal za zavřenými dveřmi více než tři hodiny. Hlavními tématy všech těchto jednání byla situace v Sýrii a na Ukrajině.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veronika Sušová-Salminen

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…