Kerry s Lavrovem psali v Moskvě světové dějiny. A teď si můžete přečíst, jak to probíhalo

26.03.2016 20:47 | Zprávy

Americký ministr zahraničí John Kerry je na návštěvě Moskvy. Střetnutí šéfů dvou největších diplomacií světa pro čtenáře ParlamentníchListů.cz sledovala analytička Veronika Sušová-Salminen.

Kerry s Lavrovem psali v Moskvě světové dějiny. A teď si můžete přečíst, jak to probíhalo
Foto: archiv
Popisek: Sergej Lavrov a John Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry poskytl v rámci své návštěvy v Moskvě rozhovor ruské zpravodajské agentuře ITAR-TASS. Rozhovor se týkal nejaktuálnějších mezinárodních problémů: syrské a ukrajinské krize, mezinárodního terorismu a také vztahů mezi USA a Ruskem.

Hned v úvodu rozhovoru Kerry potvrdil, že by se USA chtěly vrátit k normálnímu dialogu s Ruskem: „Chtěli bychom to. A dosáhli jsme pokroku. Myslím, že s hlavou ruského ministerstva zahraničí Sergejem Lavrovem jsme dosáhli velmi produktivních vztahů a můžeme dost efektivně oddělit nesouhlas od společné práce.“

Rozhovor v ruštině je zde

Kerry také zhodnotil současnou situaci v Sýrii a celkové dodržování příměří v této zemi jako pozitivní výsledek. „Je to pro nás možnost vrátit se k pevným a produktivním vztahům,“ konstatoval americký šéfdiplomat dále. „Urovnání vztahů mezi USA a Ruskem a mezi světem a Ruskem, včetně zrušení sankcí, závisí na pokroku v otázce Ukrajiny,“ řekl.

Vedle toho Kerry později připustil, že ve vztazích mezi oběma zeměmi jsou určité momenty podráždění a že oboustranně „chceme, abychom se s nimi vyrovnali“. Kerry ale vzápětí akcentoval skutečnost, že „se my všichni ve světě srážíme s výzvou tvrdého extremismu“ a naznačil tak, že na obě země čekají společné výzvy nejen v regionu Blízkého východu. „Upřímně řečeno, zde stojí prezident Putin a Rusko před důležitou volbou ve vztahu k tomu, jak to budeme dělat,“ doplnil dále. „Pokud dosáhneme ukončení války v Sýrii, tento region přestane být pod tlakem. To bude v zájmu uprchlíků, v zájmu lidí. Vždyť extremisté využívají chaos k dosažení svých cílů.“ V souvislosti s bruselskými atentáty Kerry doslova řekl: „Jsou to síly zla a máme povinnost se proti nim spojit.“

V případě tématu Ukrajiny a plánovaného rozhovoru s prezidentem Putinem řekl Kerry: „Budeme mluvit o Ukrajině a o nutnosti zcela plnit minské dohody, abychom – opět – dosáhli míru a stability. Je velmi důležité, aby separatisté snížili úroveň násilí. Jakákoliv vláda prezidenta Porošenka může těžko přijímat složitá rozhodnutí, když pokračují vojenské akce, když zabíjejí jeho vojáky a když jeho země, její část, je zničená.“

Ukrajinská vláda podle Kerryho už udělala mnohé a je potřeba, aby Moskva ovlivnila separatisty, kteří podle jeho slov pokračují v ostřelování. „A ano, pracujeme s vládou v Kyjevě,“ připustil dále. „Pracujeme na místě. Viceprezident (USA) nedávno hovořil s ukrajinským prezidentem. Pokračujeme v pomoci vládě v Kyjevě při plnění jejích povinností. A je pro nás důležité, aby Rusko garantovalo, že separatisté také splní svoje povinnosti.“

Ve vztahu k Rusku John Kerry vyjádřil své přání, aby se stalo demokracií, a řekl: „Chci, aby v Rusku věděli, že kdokoliv bude prezidentem, máme konkrétní zahraničněpolitické principy a hodnoty, které jsou neměnné za jakékoliv administrativy.“

Konečně ministr zahraničních věcí USA v rozhovoru přiznal, že jednou z lekcí z rusko-amerických vztahů pro něj je poznání, že „je velmi důležité nenechat se ovlivnit představami, některými médií a experty, kteří nám říkají, co máme dělat. Je důležité podporovat dialog, společně pracovat.“ Kerry také řekl, že „pro ruský národ bude lepší, když dokážeme dosáhnout míru na Ukrajině a v Sýrii“.

Americký ministr John Kerry ukončil rozhovor těmito slovy: „Sergej Lavrov a já jsme v pravidelném kontaktu skoro každý týden a efektivně pracujeme, bez ohledu na rozdílnost názorů, a snažíme se jít dopředu. Myslím, že je to v zájmu jak amerického, tak ruského národa. Je to v zájmu dějin i budoucnosti.“ Později se při tiskové konferenci se Sergejem Lavrovem vyjádřil také názor: „Tak mocné velmoci jako naše by mohly spolupracovat bez ohledu na rozdílné názory v řadě otázek. V případě, kdy bude potřeba, můžeme učinit vše možné, abychom ty výzvy zvládli.“

John Kerry byl v Moskvě na oficiální návštěvě Moskvy ve dnech 23. a 24. března 2016. Setkal se s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, ministrem zahraničí Německa Frankem Steinmeierem a konečně také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se kterým jednal za zavřenými dveřmi více než tři hodiny. Hlavními tématy všech těchto jednání byla situace v Sýrii a na Ukrajině.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veronika Sušová-Salminen

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

10:36 Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

Mají se Češi stále hůř, nebo jsou jen příliš zachmuření? Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel i …