Klaus: Vina Václava Havla. Nekonečně neblahá. Mladí blbnou, nemají zkušenosti

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

25.08.2021 12:53 | Zprávy

V obnoveném měsíčníku MY Petra Hájka vyšel rozhovor s Václavem Klausem starším. Bývalý prezident v něm hovořil o případném vystoupení z EU. Rozhodnutí k němu prý musí přesahovat politickou scénu. Také hovořil o konci komunismu, který prý narozdíl od jiných zemí Česku „spadl do klína“. Ale hlavně hovořil o Václavu Havlovi, i když s poznámkou, že ho od toho mnozí odrazují. „Jeho vina, pokud jde o společenské i zahraničně-politické uvažování velké části naší veřejnosti, je nekonečně více neblahá, než si většina lidí myslí,“ řekl. A jmenoval.

Klaus: Vina Václava Havla. Nekonečně neblahá. Mladí blbnou, nemají zkušenosti
Foto: screen: Facebook
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Klaus v rozhovoru mluvil o významu vzdělávání mladých lidí. Šiřitelé progresivistických ideologií dle Klause „pochopili, že právě tam je nedotčená živná půda pro tyhle děsivé sociální experimenty. Prostě si uvědomili, že mladé generace bez životních zkušeností lze nejsnáze manipulovat, protože do toho mohou zapojit školský systém“. Mladá generace se těmto ideologiím prý podvoluje a „blbne“.

Hlavní roli má podle něho zkušenost s komunismem, která už ovšem mizí i ve státech střední a východní Evropy, ale je tu i další aspekt, říká Klaus: „Když srovnávám většinu našich dnešních doktorandů s maďarskými či polskými, je to obrovský rozdíl. Oni ještě přemýšlejí. Samozřejmě že je to dáno i tím, že v čele těchto zemí stojí již dlouhou dobu významné osobnosti, které tu západní plochost myšlení odmítají.“

Václav Klaus také hovořil o případném odchodu Česka z Evropské unie. Vysvětlil svůj postoj, tedy že je pro odchod z EU. „Odmítám ale naivní snílky, kteří si myslí, že se to stane, když o tom budou pouze vykřikovat. Tím totiž spíše brání tomu, aby tu vzniklo reálné a silné politické hnutí, které o změnu poměrů v unii, respektive o náš odchod z ní, bude usilovat,“ řekl bývalý prezident.

Podle něho se jedná o tak významné téma, že změnu nelze dosáhnout jen na politické scéně. „Ta je u nás možná jen dlouhodobým úsilím, zvratem ve školství, výchově obecně, zvratem v uvažování lidí. Obvykle to přirovnávám k souboji o naši suverenitu v Rakousko-Uhersku či za komunismu,“ řekl a přidal přirovnání: „Křičet někdy v roce 1960, kdy se zrovna přišlo na to, že jsme už dobudovali Novotného socialismus, a volat po tom, abychom ze sovětského tábora odešli, nemělo vůbec žádný smysl. Bylo to spíš kontraproduktivní.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…