Nejprve vznik Československa. Tomu byla v úvodu pořadu věnována částečná pozornost. „Blízkost jazyková stála u kolébky společného státu,“ komentuje jeden z aspektů vzniku Československa historik. „Česká inteligence pomohla slovenské společnosti vybudovat vlastní inteligenci,“ míní, a nesouhlasí s tím, že by Češi nevrátili Slovákům jazyk. Domnívá se, že pokud by nevzniklo Československo, tak by vývoj Slovenska byl patrně složitější. „Obyvatelé Československa byli považováni za Čechy, což Slováci těžko nesli,“ připomíná dále historik.
Jak zlomové pro budoucí akt rozdělení a uspořádání společného soužití byly události před revolucí roku 1989? Na dotaz, zda již v této předrevoluční době lze vystopovat myšlenky na samostatnou státnost, historik odpovídá: „Tuto otázku si pokládali Slováci již mnohem dříve než před revolucí.“ Jana Rychlíka tato věc tedy moc nepřekvapuje. Naopak překvapením pro něho bylo, jak rychle k rozdělení došlo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla