Rok co rok si 17. listopadu připomínáme pohřeb studenta Jana Opletala, který se 28. října 1939 zúčastnil demonstrace odkazující na vznik Československa v roce 1918. Za účast na demonstraci zaplatil životem. 17. listopadu měl pohřeb a tento pohřeb se stal příležitostí k další národní manifestaci. Toto datum bylo později uznáno za mezinárodní den studentstva.
O 50 let později si českoslovenští studenti připomínali Opletalovu smrt a jejich akce nakonec předznamenala pád komunistického režimu.
Václav Klaus má však pocit, že o 31 let později, kdy svět svírá pandemie koronaviru, vlastně není co slavit.
„Letošní výročí pádu komunismu v ponuré atmosféře dnešní doby v podstatě oslavovat nelze. Případně jen nostalgicky. Občané naší země, kteří by slavit měli, prožívají dnešní výročí zastrašeni, vylekáni, znejistěni, izolováni, omezeni ve veškerém svém konání. Mnozí se zakrytými obličeji. Rozmáhá se strach a vzájemné podezírání. Je vynucováno, abychom byli poslušní chaotických příkazů a zákazů. Nutí nás věřit věcem, kterým věřit je nesmírně těžké,“ kroutil hlavou před mikrofony Klaus. Jeho slova zprostředkovala divákům mimo jiné i televize Nova.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp