"Ukazuje se to, že rozsah amnestie byl nedomyšlený a neadekvátní. V jejich případě nedošlo k žádnému napravení, nezasloužili si ji," řekla Aktuálně.cz právnička a bývala politička Hana Marvanová, která působí v iniciativě Vraťte nám stát.
Podle údajů Vězeňské služby ČR bylo z vězení na svobodu po 1. lednu propuštěno přes 6300 lidí. V průběhu letošního roku však začala 2366 z nich policie stíhat. A za mříže českých věznic se opět vrátilo 988 amnestovaných.
Na základě dat policejního prezidia se ukazuje, že ti, co byli amnestováni a letos znovu obviněni, spáchali bezmála pět tisíc trestných činů. V průměru se tedy každý dopustil dvou trestných činů. Podle slov mluvčí prezidia Evy Stulíkové se nejčastěji jednalo o majetkovou kriminalitu, neplacení výživného, úmyslné ublížení na zdraví či takzvané nebezpečné vyhrožování.
Úbytek vězňů přinesl úspory
Před novoroční amnestií bylo za mřížemi podle údajů Vězeňské služby České republiky 22 645 vězňů. Poté, co řada z nich po 1. lednu brány věznic opustila, klesl počet na 16 438 a v současné době se pohybuje okolo 16 600 lidí. Mluvčí Vězeňské služby Gabriela Pohlová uvedla, že tento úbytek vězňů přinesl úspory v objemu zhruba 80 milionů korun. "Ty byly využity zejména na opravy ubytoven a kuchyní nebo zlepšení podmínek vazby," dodala.
Největší bouři vyvolal druhý článek amnestie, který zastavil kauzy táhnoucí se déle než osm let. Podle posledních zveřejněných údajů se právě tato část novoročního pardonu týkala bezmála 500 případů. U osmnácti veřejně známých kauz, které svým objemem patří k největším a u nichž již soudy většinou rozhodly, že definitivně končí, se výše škod pohybovaly od desítek milionů až ke dvěma miliardám korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem