Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa usiluje o uzavření dohody s Ukrajinou týkající se těžby a využití kritických minerálů, které jsou klíčové pro výrobu elektromobilů, elektroniky a vojenských technologií, informuje agentura Reuters. Hnacím motorem tohoto úsilí je snaha omezit závislost USA na Číně, která dominuje globálnímu trhu se vzácnými zeminami. Podle zprávy U.S. Geological Survey z roku 2025 pocházelo 70 % amerického dovozu vzácných zemin právě z Číny, přičemž USA disponují pouze jedním dolem na tyto suroviny a nemají kapacitu pro jejich zpracování. Trumpova administrativa proto vidí v Ukrajině strategického partnera, který by mohl pomoci snížit tuto závislost.
Ukrajina disponuje významnými zásobami 22 z 34 minerálů, které Evropská unie označuje za kritické. Mezi ně patří například lanthan, cerium, neodymium a další vzácné zeminy, které jsou nezbytné pro moderní technologie. Podle Ukrajinského institutu geologie se v zemi nacházejí také zásoby skandia, lithia a berylia. Tyto suroviny by mohly být klíčové pro budoucí ekonomickou obnovu Ukrajiny, která však čelí výzvám v podobě zastaralé infrastruktury a ruské okupace části svého území.
Trumpova dohoda s Ukrajinou by mohla podle analytiků a republikánských zákonodárců zvýšit šance na schválení další finanční pomoci pro Kyjev. Republikánský kongresman Michael McCaul označil dohodu za „společné ekonomické partnerství“, které by mohlo přinést prospěch jak americkým firmám, tak Ukrajině. „Naše průmyslové podniky by vydělaly peníze, Ukrajina by profitovala ze svých zdrojů a my bychom pomohli zaplatit za válku,“ zmínil McCaul.
Zatímco Trumpova administrativa vidí v dohodě příležitost k posílení amerických zájmů, Volodymyr Zelenskyj se snaží využít jednání k zajištění dlouhodobé podpory ze strany USA. Zelenskyj původně požadoval, aby jakákoli dohoda byla podmíněna zapojením USA do dohledu nad příměřím s Ruskem. Tento požadavek však narazil na Trumpův odpor k vojenskému angažmá v Evropě. Místo toho Zelenskyj doufá, že ekonomická spolupráce s USA posílí vazby mezi oběma zeměmi a přispěje k budoucí stabilizaci Ukrajiny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera