Nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček by měl do rukou amerického prezidenta předat pověřovací listiny. Podle Koláře je to velmi slavnostní moment, kdy pro vás přijedou limuzínou a snad jednou jedinkrát v životě se stane, že se k prezidentovi dostanete takřka bez kontroly. V mém případě přijeli limuzínou s vlaječkou, která byla obrácená, tak jsme ji s protokolem ještě rychle obraceli,“ prozradil Kolář.
Budoucí velvyslanec vstoupí do Oválné pracovny, zazní protokolem předepsané formule a pak nastane pár minut, během nichž můžete s prezidentem hovořit v podstatě volně.
Zajímavé je, že do Oválné pracovny můžete vstoupit i s rodinou, pokud ji máte s sebou. „V mém případě to hodně okupoval můj mladší syn, protože měl hodně dlouhé kudrnaté vlasy a prezidenta Bushe to tehdy velmi zajímalo,“ usmál se Kolář.
Tím se americký protokol liší např. od ruského, kde je to předávání listin podle Koláře velmi formální.
Když byl velvyslancem v USA, tak řešil především dvě velká témata - protiraketovou obranu a snahu nastolit bezvízový styk s USA. Přicházel však do kontaktu především s členy administrativy George W. Bushe a Baracka Obamy. Prezidenti si vás prý často nepamatují, protože potkávají tolik lidí, že takřka není v jejich silách si zapamatovat velvyslance jednotlivých zemí.
Dokud je člověk jen designovaným velvyslancem, který dosud nepředal listiny, což až do dnešního dne platí o Hynku Kmoníčkovi, diplomat je podle Koláře trochu limitován, ale ve Spojených státech to není až takový problém.
„Tam ten systém je poměrně otevřený. Tam máte od protokolu jasně stanoveno, s kým můžete komunikovat a kam můžete chodit. Na té pracovní úrovni se to běžně děje. Děje se to i na poměrně vysokých úrovních. Na ministerstvu zahraničí i s tou prezidentskou administrativou ta komunikace probíhá,“ prozradil Kolář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp