Jedná se o soubor dvanácti studií z pera kolegů a přátel prof. PhDr. Petra Sommera, DrSc., který je sondou do dějin christianizace Čech a Moravy od raného středověku do počátku 16. století. Autoři v jednotlivých esejích osvětlují podobu střetu pohanství s křesťanstvím, složité cesty vnější a vnitřní christianizace stejně jako soupeření křesťanství s jinými náboženstvími středověkého světa.
Jednotlivé kapitoly, které jsou mimochodem psané s neuvěřitelnou znalostí a letitou erudicí, mají na svědomí kupříkladu František Šmahel, Josef Žemlička nebo Pavel Soukup.
Profesor Petr Sommer je český historik a archeolog, ředitel Centra medievistických studií Akademie věd České republiky a Univerzity Karlovy v Praze. Odborně se zabývá církevní archeologií a středověkou duchovní kulturou. V roce 2017 mu bylo uděleno nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cena Česká hlava. Mezi jeho díly nalezneme například respektovanou práci Sázavský klášter či titul Svatý Prokop: Z počátku českého státu a církve.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový