„Byť ho mám rád, je to starej kamarád, ale tady by byl na kvadrát,“ řekl Schwarzenberg o kritice zemí Visegrádské čtyřky z úst lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna s tím, že se země V4 nestanou odpadlíky, ale spíše zdravou opozicí.
„Nemůžeme my říkat, co mají dělat Bulhaři nebo Makedonci, tyto úvahy jsou tedy poněkud jalové,“ vysvětlil Schwarzenberg, že donutit někoho uzavřít hranice není řešením ničeho, jelikož to zkrátka nemůžeme chtít.
Reakci německého velvyslance v ČR na postup zemí Visegrádské čtyřky nepovažuje za nic špatného, jednoduše šlo o standardní dotazy na upřesnění, obzvlášť když země V4 nesouhlasí s oficiální doktrínou Německa.
Snahy o přísnější hlídání řeckých hranic bere za nemístné, jelikož není reálné, aby samo Řecko dokázalo hranice perfektně ohlídat. Věří však, že pašeráci musejí mít ke své činnosti turecké svolení. Turecko jakožto stát se silnou policií je totiž nemůže přehlížet.
„Jsem pro to, abychom dobrovolně, bez kvót, přijali určitý počet uprchlíků. Co se týká naděje, že se s Tureckem dohodnou, podle posledních výroků pana prezidenta Erdogana tady vidím omezené možnosti, protože on je přesvědčen, že teď může Evropu vydírat,“ řekl Schwarzenberg s tím, že si turecký prezident myslí, že tu „budeme držet hubu“, zatímco „doma vraždí Kurdy“. Je pro dohodu, vydírání však odmítá.
„Jsme povinni Turecku pomáhat, tak jak jsme povinni pomáhat Libanonu nebo Jordánsku,“ dodal Schwarzenberg s tím, že však nesmíme podlehnout tureckému vydírání, jinak na to doplatíme. Turecko podle něj je schopné migrační vlnu zastavit právě díky svým bezpečnostním silám. „Je jiná otázka, jestli chce.“
Německá kancléřka Merkelová se podle něj však velké podpoře netěší, možná jen severské země a státy Beneluxu, jinak je pod nátlakem. Na druhou stranu Schwarzenberg věří, že to nakonec Merkelová ustojí už jen proto, že nemá žádného vhodného konkurenta.
Netroufá si však spekulovat nad tím, zda se potvrdí Zemanova slova o tom, že se migrační vlna převalí i přes Slovensko a Českou republiku. „Nejdřív by se však museli dostat k českým hranicím,“ uvažoval Schwarzenberg s tím, že pokud zavřou hranice Rakousko, Německo a Maďarsko, není, kudy by k nám uprchlíci přišli. „Pokud zvládlo Rakousko sto tisíc, tak o tolik blbější než Rakušani nejsme,“ dodal.
„Doporučil bych každému českému politikovi i novináři, aby se rozjel, podíval se do sousedního Rakouska, malých městeček, kde všude jsou nějací uprchlíci ubytováni, a to soužití funguje velice dobře. Děti jdou do školy, dospělí se učí jazyk, zapojují se do práce... Funguje to, chce to jen pozitivní postoj,“ vysvětlil bývalý ministr zahraničí.
„Že to nebezpečí existuje, je pravda, a výslovně říkám nebezpečí. Ztráta Británie by poškodila pevninskou Evropu a také Británii,“ řekl o možném vystoupení Velké Británie z EU. Nejvíce by z té situace těžilo Rusko, naopak ztrátu by utrpěly USA tím, že by přišly o svého největšího evropského spojence.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa