„Angela Merkelová by v Česku volby asi určitě nevyhrála. Ostatně, dnes by jí to činilo problém i v její vlastní zemi. Nicméně, její vnímání naší veřejností i mnohými politiky svědčí často pouze o omezeném rozhledu dotyčných i nízké úrovni zdejší politické kultury,“ začíná svůj komentář politolog Mlejnek.
Josef Mlejnek uznává, že Angela Merkelová rozhodně není osobou nekritizovatelnou. Ovšem přál by si, aby se kritika její osoby týkala toho, co skutečně vykonala či řekla. „Objem migrační vlny, ve srovnání s kritickým rokem 2015, výrazně poklesl. A to i díky uzavření tzv. Balkánské cesty, na čemž měla velký podíl právě Angela Merkelová. Zasadila se totiž o dohodu Evropské unie s Tureckem, které, i za tučnou finanční výpomoc, migranty drží ve vlastních táborech. Ale kdo by se trápil úmornou faktografií, lid potřebuje viníka,“ říká Mlejnek. Podle něj se navíc čeští politici mnohdy rádi přidají, protože tuší, že za to získají levně politické body.
Mlejnek se domnívá, že s případným odchodem Angely Merkelové by odešla i celá jedna evropská epocha, tedy přesněji období budování evropské integrace a nadnárodních řešení. Období, které tu bylo od konce druhé světové války. „Skoro v celé Evropě se však teď derou k moci, a často dokonce pod praporem křesťanských hodnot, politici a strany, které kladou na první místo omezená národní řešení a utilitární národní zájem,“ všímá si Mlejnek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs