Česká republika se připravuje na zimní topnou sezónu. Není totiž jasné, jaká bude dostupnost plynu. O tom, že se plní české zásobníky plynu, informoval v několika příspěvcích ministr průmyslu a obchodu ČR, Jozef Síkela.
Předně, zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu prý ČR neovlivní. „Zastavení dodávek plynu přes ukrajinskou stanici Sochranovka nemá vliv na dodávky plynu do České republiky. Touto cestou k nám proudí jen malá část dodávek, více než 99 procent plynu k nám přitéká z Německa. Dodávky plynu do Česka jsou plynulé a tuzemské zásobníky se plní tempem přes 25 milionů kubíků za den, což odpovídá přibližně dvojnásobku denní spotřeby v létě. Současné tuzemské zásoby přesahují 1,25 miliardy kubíků a jsou tedy více než dvojnásobné oproti loňsku,“ informoval Síkela.
Dodávky plynu do ???? jsou plynulé a tuzemské zásobníky se plní tempem přes 25 milionů kubíků za den, což odpovídá přibližně dvojnásobku denní spotřeby v létě. Současné tuzemské zásoby přesahují 1,25 miliardy kubíků a jsou tedy více než dvojnásobné oproti loňsku.
— Jozef Síkela (@JozefSikela) May 11, 2022
Spolek Konec uhlí – Nová energie však varoval, že plné zásobníky pokryjí pouze spotřebu domácností, ale už ne průmyslu. „To je velké riziko. ČR spotřebuje ročně 9,5 miliardy m3. 1,25 mld. m3 je 13,5 %. V březnu se plyn zbytečně pálil v elektrárnách,“ připomenul spolek.
Spotřeba plynu pro domácnosti.
— Konec uhli – Nova energie (@NovaUhli) May 11, 2022
Plné zásobníky na 100 % stačí na rok jen pro ně.
Pro průmysl už ne. To je velké riziko.
ČR spotřebuje ročně 9,5 miliardy m3.
1,25 mld. m3 je 13,5 %.
V březnu se plyn zbytečně pálil v elektrárnách. pic.twitter.com/jr0LB4sLBG
O plynu však Síkela informuje i nadále. „Po energeticky nebezpečné vládě Andreje Babiše byla připravenost České republiky na situaci, kdy nám ruský diktátor Vladimir Putin hrozí odstřižením od plynu, nulová. My to teď doháníme. Před příští zimou je nutné co nejvíce naplnit zásobníky s plynem a podpořit energetické úspory,“ uvedl a představil svůj plán, který by měl spočívat v koncepčních státních nákupech plynu, státním vlivu na zásoby plynu, dohledu nad využitím kapacity v zásobnících a energetických úsporách.
Po energeticky nebezpečné vládě Andreje Babiše byla připravenost ???? na situaci, kdy nám ruský diktátor Vladimir Putin hrozí odstřižením od plynu, nulová. My to teď doháníme. Před příští zimou je nutné co nejvíce naplnit zásobníky s plynem a podpořit energetické úspory. Můj plán?? pic.twitter.com/GnSjF27xVW
— Jozef Síkela (@JozefSikela) May 16, 2022
A dnes se pochlubil, jak rychle se plní zásobníky. „Tuzemské zásoby plynu rostou výrazně rychleji než dříve touto dobou. Třeba oproti loňskému vývoji za mého energeticky nebezpečného předchůdce je nárůst vyšší o více než 5000 %,“ otřel se Síkela o Karla Havlíčka. „Růst zásob podporujeme několika opatřeními a navíc jsme státu zajistili vliv na jejich vyskladňování,“ doplnil.
Tuzemské zásoby plynu rostou výrazně rychleji než dříve touto dobou. Třeba oproti loňskému vývoji za mého energeticky nebezpečného předchůdce je nárůst vyšší o více než 5000 %. Růst zásob podporujeme několika opatřeními a navíc jsme státu zajistili vliv na jejich vyskladňování. pic.twitter.com/yRdG8sThsz
— Jozef Síkela (@JozefSikela) May 17, 2022
K plnění zásobníků však měl důležitou poznámku Pavel Janeček, bývalý ředitel Pražské plynárenské. „To PR by mělo skončit, pane Síkelo! Stát nakoupil metr krychlový plynu za 37 Kč. Na trhu ovšem byl i za 25 Kč. Chápu, je to bankéř/správce majetku, ale ten rozdíl není do plusu státu, ale minusu,“ poznamenal. A podle této ceny soudil, že obsahovala i přirážku pro obchodníka, který pro český stát plyn kupoval.
To PR by mělo skoncit @JozefSikela!!stat nakoupil m3 plynu za 37 Kc, na trhu ovšem byl i za 25 Kc. chapu, je to banker/spravce majetku, ale ten rozdíl není do plusu statu, ale minusu??
— Pavel Janecek (@janepa68) May 16, 2022
Jedna se samozřejmě o to, ze množství nakoupeného plynu je pro spotřebu ČR marginální. cena plynu zjevne obsahuje i prirazku obchodníka, který plyn pro stat nakoupil.
— Pavel Janecek (@janepa68) May 16, 2022
Toto číslo zřejmě Janeček vydedukoval z informací, že ve státních rezervách je 240 milionů kubických metrů plynu, za které stát utratil 8,5 miliardy korun. Stát chce dle toho, co uvedl Síkela na včerejší tiskové konferenci, motivovat obchodníky jak pozitivně, tak negativně. Pokud podle připravovaného návrhu obchodníci požadované množství plynu nezajistí, přijdou o pronajaté kapacity zásobníků. Naopak, pro obchodníky, kteří zásobníky plní, připravilo MPO kompenzace, které budou vykrývat případný rozdíl mezi současnými vysokými cenami a možnými nižšími cenami v zimní sezoně. Síkela chce také vytvořit státního obchodníka s energiemi, především pro plyn.
A ministr vyzval také k úsporám. „Pokud snížíme teplotu o dva až tři stupně, mohlo by to ušetřit až 15 procent spotřeby. A naše ministerstvo chce jít příkladem, snížili jsme teplotu v kancelářích i teplotu vody,“ uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas