Pavel Telička se narodil v roce 1965 ve Washingtonu. V Praze vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a ještě za minulého režimu začal pracovat na ministerstvu zahraničí socialistické republiky. Vstoupil také do komunistické strany. Jiří X. Doležal připomíná, že po sametové revoluci Telička takzvaně převlékl kabát a coby bývalý komunista vyjednával náš vstup do EU.
„Abychom si v plném historickém kontextu ujasnili epochu, ve které se Pavel Telička stává místopředsedou Evropského parlamentu: Jde o dobu, kdy ministrem financí je bývalý komouš Andrej Babiš, a je více než pravděpodobné, že tento bývalý komouš bude po volbách premiérem. Etický problém s tím, že byl komouš a pak najednou, když se to otočilo, otočil i on, zjevně nemá. Zároveň je Babiš druhým nejbohatším Čechem, což kombinací obou faktorů spolu s vlastnictvím mediálního domu z něj dělá alespoň ve vnitrostátním rozměru nejvlivnějšího Čecha – a to i přesto, že je Slovák. Takže nejvlivnějším tuzemcem pro vnitřní záležitosti je komouš a nyní se jiný komouš dostává do jiné mimořádné pozice,“ píše Doležal.
Telička je stejně starý jako Doležal a novinář považuje za zajímavé, že se do vedoucích funkcí znovu dostávají komunistické kádry. V Německu po druhé světové válce proběhla denacifikace, ale u nás po roce 1989 k žádné dekomunizaci nedošlo, ačkoli komunisté spáchali za 40 let své vlády u nás leccos. Ke skutečné dekomunizaci může podle všeho dojít až ve chvíli, kdy někdejší komunistické kádry vymřou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp