„Už při přijetí zákona (o církevních restitucích) bylo 80 procent obyvatelstva proti,“ řekl novinářům Filip. „Jsme rádi, že naděje 80 procent českého obyvatelstva se naplnila a že Ústavní soud také tu společenskou potřebu těchto občanů vyslyší,“ řekl předseda KSČM.
Proti těmto slovům se ohradil předseda STAN Vít Rakušan. „Pokud předseda KSČM říká, že doufá, že Ústavní soud vyslyší společenskou poptávku, pak se ocitáme v 50. letech, kdy soudy vyslechly společenskou poptávku a posílaly lidi na mnoho let do žaláře nebo na smrt,“ řekl. Starostové také varovali před narušením důvěry občanů v právní stát.
O narušení právních jistot mluví i lidovci. „Respektuji rozhodnutí Sněmovny o zdanění náhrad církvím. Nic to ale nemění na tom, že se podle mého názoru jedná o bezprecedentní porušení právních jistot a sprostý obchod mezi ANO, ČSSD a KSČM za podporu vládě,“ uvedl na Twitteru předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Jeho stranický kolega Marian Jurečka na sociální síti v souvislosti se zákonem mluvil o komunistické krádeži, ke které pomáhá vláda.
„Sto čtrnáct poslanců dnes novelizovalo po 70 letech komunistické bezpráví, loupeže a vraždy, kterých se náš stát dopustil na církvích a jejích členech. Přesto pravda a láska brzy zvítězí nad lží a nenávistí. 114 jmen však na seznamu lži a nenávisti zůstane navěky,“ napsal na Twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Ustupování komunistům se nikdy v minulosti nevyplatilo, vláda se ale nepoučila. Kvůli hlasům vládních poslanců, KSČM a SPD prošlo zdanění církevních restitucí, ačkoliv zákon Sněmovně vrátil Senát. Věřím, že spravedlnost zjedná Ústavní soud, na který se obrátíme,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Podání stížnosti k Ústavnímu soudu avizovali také Starostové a lidovci, postup chtějí koordinovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab