Více než pětihodinový blok na veřejnoprávní ČT1 si udržel průměrnou sledovanost 8,6 procenta; 759.000 diváků starších 15 let prvnímu programu ČT přineslo bezmála čtyřicetiprocentní podíl na trhu. Zpravodajskou stanici ČT24, která poslední rozloučení s Václavem Havlem rovněž přenášela, si naladilo 441.000 diváků, sdělila v sobotu Česká televize.
Katarze na konci těžkého týdne. Tím měl být koncert s názvem "Pocta Václavu Havlovi", který se v pátek odehrál v pražské Lucerně. Jako by nám skrz něj sám zesnulý vzkazal: Konec truchlení, vraťte se do života. Tedy, alespoň tak ho parafrázoval jeho někdejší spolupracovník a jeden z organizátorů koncertu Ladislav Špaček.
Téma Skon Václava Havla
"Ta myšlenka se zrodila v úterý večer," přiblížil Špaček v rozhovoru pro Českou televizi, která koncert v pátek přenášela v hlavním vysílacím čase, jak se celou akci vůbec podařilo vymyslet a zorganizovat. "Vypadalo jako šílený plán, neměli jsme vůbec čas se scházet, komunikovali jsme jen přes e-maily. Musím ale říct, že nám všichni vycházeli vstříc. Paní Havlová dala k dispozici Lucernu, vyřídili jsme obrazovku na Václaváku. To by byla obyčejně otázka měsíců, všechny povolení, razítka atd. My ale šli na úřad a během hodiny to bylo."
Koncert zorganizovali přátelé a spolupracovníci Václava Havla, oficiálně akci zaštítily organizace jako Knihovna Václava Havla, Nadace VIZE 97, Výbor Dobré vůle, Fórum 2000 nebo Člověk v tísni. "Některé účinkující jsme vybrali sami, například jsme si říkali, že tu musí hrát Plastici. Ale jiní se začali hlásit sami, považovali za čest vystoupit na Poctě Václavu Havlovi, třeba ještě dnes jsem měl na e-mailu mnoho kapel, které tu chtěli vystoupit, ale už se nevešli."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk