Jak by také ne, když oba politické subjekty svého času volaly dokonce po referendu o EU. V průběhu volební kampaně sice své požadavky zmírnily a na opuštění EU to v případě Itálie zatím nevypadá, Brusel sleduje politický vývoj v zemi se značnou podezřívavostí. Bruselský server Politico naznačil šest oblastí, které nedávají představitelům Evropské unie klidně spát. Ostatně poprvé od vzniku EHS a EU se rýsuje ve členském státě EU ryze euroskeptická vláda.
Prvním problémem bude z pohledu Bruselu nazírání představitelů Hnutí pěti hvězd a Ligy severu na ekonomiku. „Během volební kampaně šéf Ligy severu Matteo Salvini avizoval, že se nebude ohlížet v případě sestavení vlády na tříprocentní horní hranici schodku při sestavení rozpočtu, jak požaduje EU. Podle deníku Corriere della Sera mohou stát předvolební sliby až 100 miliard eur, což by odpovídalo schodku ve výši 6% HDP,“ shrnuje bruselský server.
Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.
Vrásky na čele přidělá Junckerovi, Mogheriniové a spol. také přístup budoucí pravděpodobné vládní koalice v Itálii k migraci. „Salvini a šéf Hnutí pěti hvězd Di Maio budou požadovat reformu azylového systému a netají se s tím, že návrh rozpočtu pro období 2021–2027 považují za omyl. Konkrétně Salvini tvrdí, že se peníze vezmou zemědělcům a předají migrantům. Nedávno také řekl, že jeho vláda bude vůči ‚evropskému bláznění‘ imunní,“ citují s hrůzou.
Dalším problémem bude dle Politico vztah budoucí koaliční italské vlády k Rusku. „Obě strany se staví proti sankcím vůči Rusku a Salvini již hovořil o jejich zrušení. Vazby mezi Ligou severu a Ruskem jsou velmi těsné. Vzhledem k podmínce, že se sankcemi musí souhlasit všichni členové Evropské rady, stačí veto Říma a sankce budou zrušeny,“ děsí se bruselský server s tím, že Salvini a Di Maio mohou následovat Viktora Orbána ve snaze sabotovat liberalismus.
Ostře proti se také staví představitelé budoucí italské vlády k dohodám o volném obchodu, na které přitom klade Brusel velký důraz. Obavy v souvislosti se sestavováním italské vlády panují tak nad volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat příští rok. „Eurosketické strany napříč kontinentem budou ze vzniku euroskeptické vlády v Itálii značně těžit. Může dokonce dojít ke sjednocení kampaně všech euroskeptiků,“ obává se.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro