V rozhovoru pořadu Aby bylo jasno s profesorem Jeffreyem Sachsem, světově uznávaným ekonomem a odborníkem na mezinárodní vztahy, byly probrány klíčové otázky současného geopolitického dění, zejména konflikt na Ukrajině, role NATO, Evropské unie a OSN, stejně jako dopady globální ekonomické spolupráce a pandemie covidu-19. Sachs poskytl hlubokou analýzu historických souvislostí a současných výzev, přičemž neváhal kritizovat politiku západních mocností, zejména Spojených států.
Sachs začal svou analýzu konfliktu na Ukrajině návratem do doby konce studené války a sjednocení Německa. „Abychom pochopili ukrajinský konflikt, musíme se vrátit do doby konce studené války a sjednocení Německa,“ uvedl. Sachs zdůraznil, že sjednocení Německa bylo založeno na dohodě mezi čtyřmi okupačními mocnostmi – USA, Velkou Británií, Francií a Sovětským svazem. „Michael Gorbačov byl prezidentem Sovětského svazu. Byl to mírumilovný člověk, který byl pro ukončení studené války a jednostranně rozpustil sovětskou vojenskou alianci, Varšavskou smlouvu,“ připomněl Sachs.
Podle Sachse však Spojené státy porušily sliby dané Gorbačovovi. „Spojené státy od tohoto závazku odstoupily a začaly plánovat rozšíření NATO,“ řekl. Sachs kritizoval, že USA tajně plánovaly rozšíření NATO až na Ukrajinu, což vnímá jako provokaci vůči Rusku. „Spojené státy měly velkolepou představu, že řídí svět, že si mohou dělat, co chtějí, a že Rusko bude druhořadou velmocí,“ dodal.
Sachs ostře kritizoval roli NATO a USA v eskalaci konfliktu. „Rozšíření NATO, konec rámce jaderného zbrojení a změna režimu – to jsou tři prvky, které Rusko vidělo jako přímou hrozbu pro svou národní bezpečnost,“ vysvětlil. Podle něj USA ignorovaly bezpečnostní obavy Ruska a pokračovaly v expanzi NATO, což vedlo k současné krizi. „Spojené státy řekly: ‚Jsme jediná supervelmoc na světě, děláme si, co chceme.‘ A Evropa se postavila na stranu Spojených států,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera