Konec zelené v USA. Trump tím rozdělí Evropu, tvrdí ekonom

21.01.2025 8:05 | Zprávy

Donald Trump se ujal moci a okamžitě začal úřadovat. Jeho smršť příkazů a zákazů zanalyzoval na síti X ekonom Petr Bartoň. I s dopadem na ČR. Nedoporučuje například, aby se Česko snažilo zavádět ministerstvo pro efektivitu. Vystoupení z Pařížských dohod podle něj povede v EU k rozdělení na dva tábory, spor bude také o regulaci. Kvůli Trumpově rozhodnutím ale možná posílí koruna, čehož si všímá i ekonom Kovanda.

Konec zelené v USA. Trump tím rozdělí Evropu, tvrdí ekonom
Foto: Repro @realDonaldTrump
Popisek: 47. prezident Spojených států Donald Trump pronáší svůj inaugurační projev

Včera se Donald Trump ujal moci a začal jak škrtat, tak nařizovat, a to přímo před publikem.

Pohled na to, jak Trumpova první nařízení ovlivní Evropu, přinesl ekonom Petr Bartoň na síti X. Jednak je zde 78 škrtnutých Bidenových nařízení, kde si ekonom není jist, co všechno jejich zrušení přinese, nicméně to rozhodně nepovažuje za pouhé symbolické gesto.

Pokud jde o zákaz pro federální úřady vydávat nové regulace, dokud nebude mít Trump situaci pod kontrolou, tak Bartoň očekává spíše, že se budou nařízení zmírňovat, než aby se naplno rušila. Nicméně podle něho to bude hlavním jádrem sporu USA a EU, kdy EU bude prosazovat větší regulaci a USA menší. Což ovlivní i ČR. „Někteří v EU považují ‚export regulačního know-how‘ za něco, na co se může EU specializovat. (GDPR jiné.) Může. Dělba práce. Jak to ale zajistí blahobyt zatím nikdo nevysvětlil,“ podotkl Bartoň.

Trump taktéž úřadům, kromě armády, zakázal najímání nových zaměstnanců, což souvisí se spuštěním ministerstva pro efektivitu vlády (DOGE), které Bartoň přirovnává ke slavnému ministerstvu pro administrativní záležitosti ze seriálu Jistě, pane ministře. „Možná největší ekonomický pokus Trumpa,“ soudí, nicméně nepřeje si, aby se něco podobného zkoušelo v ČR, protože v USA má takový nápad alespoň šanci na úspěch. „U nás by zůstalo jen u té frašky,“ odhaduje.

Schvaluje též Trumpův příkaz úředníkům, aby se z home office vrátili na pracoviště. Z jednoduchého důvodu, úřady nemají šanci uhlídat efektivitu pracovníků. A nabízí inspiraci pro Česko: „Některé americké státní úřady jsou ještě méně zdigitalizovány než české. Což je při tom množství obyvatel překvapivé. Inspirace a motivace pro ČR? ‚Žádný home office pro vás dokud se nedodigitalizujete‘?“

Anketa

Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?

90%
hlasovalo: 1340 lidí
Naopak jako bezzubé a směšné vidí ekonom nařízení úřadům, aby řešily inflaci, protože takto inflace nefunguje a ještě se v lidech vzbuzuje představa, že stačí „mávnutí kouzelného proutku“ na její řešení. Nicméně, pokud se inflaci Trumpovi podaří snížit, tak v USA klesnou úrokové sazby a v Americe bude levnější investovat než v ČR. Kvůli vyšším úrokům by pak ale podle Bartoně posílila koruna.

Pak je zde vystoupení z Pařížských dohod o klimatu, což se dle ekonoma dalo čekat, vzhledem k požadavkům voličů. „Bylo kouzelné sledovat, jak Trump chtěl po mluvícím přebírači podpisů, aby zdůraznil, že ‚Amerika ušetří bilion dolarů‘. Vypočíst se dá cokoli, když víte, kolik to má vyjít,“ vyjádřil ekonom nedůvěru k bombastickému číslu. Nicméně v Evropě odklon od zelené politiky povede k vytvoření dvou táborů, z nichž jeden bude chtít reálnější metody k zelené politice, zatímco druhý se zatne  a bude ještě vyšinutější, aby kompenzoval Trumpova rozhodnutí. Ekonom ještě dodal, že Trump musí dopisem informovat OSN, podpis doma nestačí.

Pozitivně vidí Bartoň příkaz pro federální úřady ctít svobodu projevu a zákaz jejího omezování. I když mají USA toto zakotvené již v ústavě, zejména americké univerzity zákon dodržovaly poněkud jinak. Vliv na ČR? „Svoboda projevu na tom v Česku není špatně. A české univerzity jsou na tom proti americkým ještě o něco lépe. Nicméně i tady je nebezpečí. Změna z negativního práva (stát nebude omezovat) na pozitivní (stát bude podporovat svobodu projevu) není špatný nápad,“ soudí ekonom.

„Čistou politikou“ je pro něho nařízení, že federální úřady mají předcházet „zbrojení“ vůči oponentům předchozí vlády. Podle Bartoně je toto zejména zarámování událostí z 6. ledna. „U nás se, namísto ‚zbrojení‘, zažil jiný termín. A ještě si ho letos dosyta užijeme, není třeba se ještě inspirovat z USA,“ usuzuje ekonom Petr Bartoň.

Posilování koruny vůči dolaru si na stejné síti všímá také ekonom Lukáš Kovanda, stejně tak jako faktu, že nezmínění kryptoměn v proslovu přineslo jejich oslabení. „Rozhodující kurzotvornou informací dneška je tak zatím zpráva listu Wall Street Journal, dle níž Trump během prvního dne ve funkci žádná nová cla nezavede. Navíc má cla zavádět spíše uvážlivě a postupně, pokud vůbec, a soustředit se přitom primárně na ta uplatnitelná vůči Číně, Mexiku či Kanadě, nikoli vůči státům EU. Z hlediska české ekonomiky se tedy Trumpovy první minuty ve funkci vyvíjejí příznivě, neboť vyhrocené celní střety USA s Čínou nebo s EU tuzemské hospodářství spíše poškodí,“ říká Kovanda.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Parkování

Občané Prahy nemají kde zaparkovat, navíc chcete parkování zase zdražovat a pak sami zneužíváte parkovací karty i pro své známé a příbuzné? Ještě bych pochopil, že máte VIP parkování vy jako primátor, ale přijde vám v pořádku, že ho mají i další, i když třeba nejsou vůbec politiky? PS: Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 41 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To musí Layenová čumět ..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseClinton , 21.01.2025 8:53:10
Najednou zjistila, že byla 10 let u kormidla naprosto k ničemu!

|  12 |  0

Další články z rubriky

Ukrajinci zůstali v kotli moc dlouho. Hrozí zajetí

12:15 Ukrajinci zůstali v kotli moc dlouho. Hrozí zajetí

Ukrajinci přišli o další opěrný bod. Australský generál ve výslužbě Mick Ryan varuje, že Rusové mají…