Zdá se, že Německo to s vyhazováním žadatelů myslí vážně. Tentokrát zamířil autobus s uprchlíky, aby naložil do letadla osm lidí z Hamburku a pár dalších z jiných německých spolkových zemí. „Nejsou to zločinci, ale také nemají právo zůstat ve Spolkové republice. Proto musí nastoupit do letadla do Madridu. Spolu s nimi cestuje několik spolkových policistů,“ napsal k tomu server nejčtenějšího německého listu Bild.
Německá vláda se tady odvolává na Dublinská pravidla, která říkají, že podat žádost o azyl lze v první bezpečné zemi EU, a nikoli v jakékoli zemi EU, případně ve více zemích EU. Takže deportace osob z Německa, které do EU vstoupily přes jinou zemi, je technicky správně. Jenže to má háček.
„Ale úsilí spojené s deportací je obrovské. Několik spolkových policistů musí hlídat deportované, dokud nedorazí na místo určení. Podle informací Bildu doprovod doprovází minimálně jeden lékař,“ napsal server listu.
Mezitím v části Hamburku, konkrétně v Barmbek-Nord, roste nespokojenost. Hamburger Abendblatt napsal, že na místě, kde byla plánována nová budova úřadu, má místo toho vzniknout nové středisko pro uprchlíky a bezdomovce s kapacitou 936 osob.
Ingrid Schnackenbecková, 84letá žena, se v této souvislosti zeptala, proč se místo bydlišť pro uprchlíky nestaví např. cenově dostupnější byty pro občany. Sama by jeden uvítala, protože s chodítkem už má problémy se leckam dostat a upravený byt by jí pomohl. Ona i další sousedé si jednomyslně stěžují, že si nemohou dovolit stěhování, protože pronájem i menších bytů by byl o několik set eur dražší než jejich stávající bydlení.
Řada obyvatelů si stěžuje nejen na to, jak těžké je sehnat dostupné bezbariérové bydlení, ale také se obává, že nevědí, kdo se do jejich čtvrti přistěhuje. Podle vlastních slov tuší, že se v případě problémů nebudou moct tak úplně spolehnout na policii, protože strážci zákona sice přijdou, ale brzy zase odejdou.
Server listu Die Welt napsal, že změněná migrační politika v Hamburku je již do jisté míry cítit. Před rokem Hamburk bil na poplach kvůli zvyšujícímu se počtu imigrantů a varoval: „To už nemůžeme dělat.“ V letošním roce zůstávají čísla na vysoké úrovni. Balíček opatření spolkové vlády je nicméně v jednom ohledu úspěšný.
Wolfgang Arnhold, mluvčí hamburských sociálních úřadů, sdělil, že do Hamburku stále denně přijíždí 30 až 50 lidí, kteří žádají o azyl nebo o ochranu. „Přístup vůči žadatelům o ochranu z Ukrajiny navíc velmi závisí na tamní situaci a na jejím dalším vývoji,“ řekl mluvčí.
Podle úřadů přišlo v červenci do Hamburku 1403 žadatelů o azyl a uprchlíků z Ukrajiny. Z toho 1181 lidí zůstalo v Hamburku, 933 potřebovalo ubytování. Oproti předchozímu roku se počty snížily. V červenci 2023 přijelo do Hamburku 1736 lidí ze dvou zmíněných skupin a v srpnu 2023 jich bylo dokonce 1994, předložil čísla Die Welt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák