Kontroverzní režisér Zelenka: Snili jsme o kapitalismu, teď vidíme, co je zač. Nemá nic společného s demokracií, vždyť ho mají i v Číně

18.09.2016 21:11 | Zprávy

Režisér Petr Zelenka se narodil přesně rok před začátkem sovětské okupace Československa. V socialismu tak prožil 22 let a kapitalismus si zidealizoval. Dnes je ke kapitalistickému systému podstatně kritičtější, než byl v roce 1989, a své občas ostré názory neskrývá. V rozhovoru s Barborou Tachecí pro Český rozhlas nešetřil ani český národ. Většina naší populace je prý ignorantská.

Kontroverzní režisér Zelenka: Snili jsme o kapitalismu, teď vidíme, co je zač. Nemá nic společného s demokracií, vždyť ho mají i v Číně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Před deseti či patnácti lety prý byla česká společnost zajímavější, dělo se tu víc poutavých věcí, objevovaly se nové nápady. Dnes je tu tak trochu nuda. Režisér Petr Zelenka viní mimo jiné i kapitalismus. A pak také skutečnost, že jsou Češi, Moravané a Slezané ignoranti. Odmítají diskutovat, ignorují zajímavá témata. Lidé se vyžívají jen v pseudodiskusích.

Režisér se o tom přesvědčil, když studoval látku k filmu Ztraceni v Mnichově, jenž spatřil světlo světa minulý rok. Nabízí v něm trochu jiný pohled na podpis Mnichovské dohody na podzim 1938. Nedívá se na tento okamžik jako na velkou zradu národa, ale jako na velký diplomatický úspěch, který do značné míry zachránil naši republiku před zničením. Vychází přitom z díla historika Jana Tesaře.

„Má interpretace jeho knihy o mnichovských událostech je, že Mnichov nebyla tragédie, ale obrovské diplomatické vítězství.“ Proč jeho texty a takový výklad nevzbudil v Česku diskusi? „Protože u nás se prostě o věcech nediskutuje. Nepříjemné věci se ignorují, v médiích vznikají jen pseudodiskuse. Většinová populace je ignorantská,“ rozohnil se Zelenka. 

Celý rozhovor naleznete zde.

Pokud jde o již zmíněný kapitalismus, tak se podle režiséra proměnil, když fakticky zvítězil ve studené válce. „U nás kapitalismus po tom, co padl socialismus a on celosvětově zvítězil, dost přitvrdil – v úplném popření lidských práv, sociálních jistot, v koncentraci moci. Tím mne strašně zklamal,“ vysvětloval Petr Zelenka.

Problém kapitalismu tkví prý v tom, že o něm jeho zastánci někdy tvrdí, že je daný od boha. Také není pravda, že by byl spojen s demokracií. Kdo o tom pochybuje, může se podívat do Číny nebo do Ruska. V těchto zemích demokracie není, a kapitalismu se tam přesto daří. Čína dokonce nemá daleko k tomu, aby se stala nejsilnější ekonomikou světa. To dokazuje, že se kapitalismu daří nejlépe v mírných despociích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko skončilo, kolabuje, Putin je mrtvý.“ Takhle mluvili experti, které politici berou vážně

20:35 „Rusko skončilo, kolabuje, Putin je mrtvý.“ Takhle mluvili experti, které politici berou vážně

Ne na všechny predikce „expertů“ v renomovaných médiích se dá spolehnout. „Svět Vladimira Putina se …