„Když úvodem února premiér Babiš řekl, že Číně nebudeme posílat zásoby, protože je potřebujeme pro naše lidi, tak čelil silné kritice. Když nyní veřejně zjišťujeme, jak málo reálných zásob stát má, tak měl evidentně pravdu. V neděli jsme do Číny odeslali letadlo s více než 780 tisíci páry rukavic, 43 tisíci roušek a respirátorů a 6 800 ochranných oděvů. V posledních dnech české instituce a lékaři říkají, že nemají dostatek respirátorů. Ministr zdravotnictví říká, že jednají s dodavateli a za několik týdnů snad zajistí. Jedno naše vládní letadlo s pomocí supervelmoci s miliardou obyvatel je symbolické gesto, které bych nedělal v situaci, kdy nám tyto konkrétní respirátory v nemocnicích a u praktických lékařů reálně chybí,“ poznamenal Janda s tím, že mu to nepřijde jako chytrý postup.
„Nezhroutíme se z toho, ale přál bych si vládu, která rozhoduje strategicky, zodpovědně a racionálně,“ dodal.
Svůj status napsal Janda odpoledne, večer pak Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz respirátorů mimo Česko. Rozhodlo se také regulovat jejich prodej, aby zajistilo dostatek pro lékaře.
„Premiér chce zařídit DOSTATEK roušek pro zdravotníky. V pondělí vláda toho samého premiéra odeslala speciál s 43 000 rouškami a respirátory do Číny. 5 týdnů poté, co je Čína potřebovala a žádala. Čína teď vyrábí každý den 110 milionů roušek, Íránu a Japonsku už věnovala 350 000,“ rýpl si pak také do skutečnosti obchodu s rouškami a respirátory novinář Vojtěch Gibiš. Reagoval tak i na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), jenž na svém twitterovém účtu volal po rouškách.
Premiér chce zařídit DOSTATEK roušek pro zdravotníky. V pondělí vláda toho samého premiéra odeslala speciál s 43 000 rouškami a respirátory do Číny.
5 týdnů poté. co je Čína potřebovala a žádala.
Čína teď vyrábí každý den 110 milionů roušek, Íránu a Japonsku už věnovala 350 000. pic.twitter.com/jaITelUcss
— Vojtěch Gibiš (@VojtechGibis) March 3, 2020
Novinář František Lutonský si pak na svém twitterovém účtu všímá cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny - a nejen jeho, i jeho poradce Martina Nejedlého. „Prezident, který vzhledem k věku patří mezi ohroženou skupinu lidí, pojede v dubnu bůhvíproč do Číny. Jeho poradce jel bůhvíproč do Číny a po návratu se prochází po hospodách v Praze. Vláda nedoporučuje cesty do Číny, zastavila lety z Číny a po návratu z Číny doporučuje izolaci,“ zkonstatoval Lutonský.
Prezident, který vzhledem k věku patří mezi ohroženou skupinu lidí, pojede v dubnu bůhvíproč do Číny. Jeho poradce jel bůhvíproč do Číny a po návratu se prochází po hospodách v Praze. Vláda nedoporučuje cesty do Číny, zastavila lety z Číny a po návratu z Číny doporučuje izolaci.
— František Lutonský (@FLutonsky) March 3, 2020
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef