„V politice jsou stále lidé z devadesátých let. Někteří jsou ale už na odchodu, jiní ve vězení anebo mrtví. U všech politických stran, největší asi u komunistů, je problém nedostatek mladých lidí. Hlad po mladých lidech v politice je proto obrovský a politická kariéra pro ně není až tak složitá,“ prohlásil mladičký politik Dominik Feri v aule Gymnázia Nad Kavalírkou. Byla plná, zhruba sto lidí. Dorazili i někteří bývalí studenti. Feri zde měl přednášku na téma „Mladí lidé a zájem o politiku“ a dokázal, že by se uživil i jako bavič v nějaké „stand-up comedy“.
Vtipná sebeprezentace
Dominik Feri s „mikrofonem“ kudrnatých vlasů na hlavě se dlouhými přípravami moc nezdržoval. Příchod, kontrola promítacího zařízení a jede se. Svou sebeprezentaci nazval „36 komnat politického Šaolinu“. Při promítnutí zamilovaných vzkazů dívek, třeba „mám volno na bytě“, prohlásil, že politika nese některé výhody, ale i některá úskalí, a na plátně se objevily urážky jako „koukej se ostříhat ty píčusi a mazej makat do kamenolom“. Jednou z jeho nejoblíbenějších počítačových her prý byla série Warcraft, protože „se v ní naučíte bojovat s kreténama, což v politice oceníte“.
Prezentace byla vtipná a přesně zaměřená na mládež. „Jako červená nit, co se táhne příběhem, to spojení na hodině češtiny dobře prodáte, by se měl politikou táhnout smysl pro humor,“ vysvětlil a dodal: „Nejsem muslim, jestli si myslíte, že se tady odpálím, tak to ne. Ale politicky nekorektní vtipy říkat budu.“
Od listopadu 2014 je členem Rady statutárního města Teplice a svým zvolením – narodil se v roce 1996 – se stal nejmladším radním v České republice. Každý mladý by měl mít totiž své uvěřitelné volební téma a jeho bylo veřejný prostor. Ten v Teplicích prý nefunguje, protože ve městě lidé jen přespávají, ale moc se v něm nezdržují. Na typické fotce z města je prý on, pár Arabů na procházce a zevlující cikáni. „Se starostou Jaroslavem Kuberou, což je starší pán, mezi námi leží padesát let. Hodně se hádáme, jde o střet generací a témat, třeba jako kultura. Když ale na radě nebude nikdo mladej, tak se nás nikdo nezastane, takže nikdo neřekne, že na akci nechceme Evu a Vaška, ale měl by tam vystupovat třeba Rytmus.“
Vynesené strany
Vysokou českou politikou se vine fenomén vynesené strany. Například Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa působila v parlamentu šest let a pak s předsedou Miroslavem Sládkem odešla do věčných lovišť. „Byl to vlastně první hipster mezi rasistama a xenofobama. Nicméně už má po sezóně. Když stranu obnovil a snažil se s ní zaujmout v letošních krajských volbách, zjistil, že mu ujel vlak. Dřív byl cool, dnes už lidi mezi různými ‚Islám v ČR nechceme‘ a třeba Okamurovci moc nezajímá.“
Ostatně uprchlická krize už podle Feriho politickým tématem být přestává. Všechny strany, které ho měly v krajských volbách za hlavní, pohořely. Třeba Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby se prý do Národní rady Slovenské republiky dostala kvůli nenávisti k uprchlíkům jen zdánlivě. Hlavně prý vyhrál její protikorupční program. „Moc se o tom neví, ale měli jej velice dobře vypracovaný,“ dodal mladík, jemuž lidé také přezdívají „politický Jimy Hendrix“.
Podle Feriho je velmi důležité pozorovat jakousi restrukturalizaci stylu vystupování politiků na veřejnosti. Už málokoho totiž zaujme politik v perfektně vyžehleném a čistém obleku, který se tváří přísně a pozorně, jako by mu úřad a služba lidem nejvíce ležely na srdci. Politici se dnes chtějí jaksi ztotožnit s davem obyčejných lidí. Proto se na sociálních sítích fotí se zvířátky, dělají si selfíčka všude možně anebo kážou z umělohmotného bazénku. Například Andreji Babišovi v tom prý evidentně radí zpěvák a herec Richard Krajčo. Nicméně třeba premiér Bohuslav Sobotka je v tom pořád dost kožený. Letošní kampaní ve volbách do Poslanecké sněmovny prý začne to pravé peklo.
Ohledně prezidenta
Fenoménem v čase a osobou, která je nejvíce fascinována mocí, je podle Feriho herečka Jiřina Bohdalová. Na plátně se objeví její fotky s komunistickými prezidenty Novotným a Svobodou, ale i se všemi těmi demokratickými od Havla po Zemana. „Podle této linie se lze dovtípit, kdo bude dalším prezidentem,“ zavtipkoval a promítl, jak „Bohdalka“ vaří s Tomiem Okamurou.
Dominik Feri a Miloš Zeman
Ohledně prezidenta padlo hned několik dotazů. Feri několikrát vybídl studenty, ať mu tykají. „Nikdo nebude lepší Zeman než Zeman. Kdyby se rozhodoval sám za sebe, už asi kandidovat nebude, ale donutí ho k tomu poradci. Nejedlý a jiní, protože budou chtít být ještě u lizu. Zeman je ale vertikála, co udává řád politické scéně, a kdyby se něco stalo, tak se to celé rozpadne,“ sdělil s tím, že Michalu Horáčkovi jako prezidentskému kandidátu jeho slova nevěří.
Nakonec si, je třeba přiznat, na základě dotazu přihřál vlastní polívčičku a rozpovídal se o straně TOP 09, do níž vstoupil v roce 2015. „Do vrcholné politiky se mi moc nechtělo, ale kvůli nedostatku lidí mám v letošních sněmovních volbách kandidovat i já. Mezi tuzemskými stranami si ke spojení „proevropská pravice‘ dokážu připojit jen TOP 09. Doufám, že se do sněmovny dostaneme. Všechny strany – i my – ale budou mít do budoucna problém s lídry. Kdo přijde do čela ČSSD po Sobotkovi, kdo do ANO po Babišovi, toť otázka,“ dodal a popřál studentům, aby si užili plesovou sezónu. Potlesk byl bouřlivý, a když mu reportér ParlamentníchListů.cz v zákulisí poblahopřál, jak to s mladými umí, dodal lakonicky: „To dá každý dobrý mluvka!“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský