Jak uvádí ekonom Lukáš Kovanda, v prosinci se zvýšil počet těch, kteří v dotazníku ČSÚ očekávají zhoršení své ekonomické situace. „Přibližně třetina domácností – tedy přibližně 1,6 milionu domácností – pak rovněž uvádí, že sotva vyjde se svými příjmy. Dopady konsolidačního balíčku a pokračujících poměrně vysokých cen energií v příštím roce mohou tento podíl ještě navýšit,“ říká.
Nicméně, ne všichni se mají zle. I v této době jsou lidé, kteří uvažují například o pořízení vlastní nemovitosti. Podle nákupčího nemovitostí Marka Cifra se ovšem v současné době nemovitost, tedy nemovitost pořízená na hypotéku, nevyplatí. Popisuje příklad bytu 2+kk v Brně s nájmem 28 500 Kč, a to včetně energií.
Cena bytu a hypotéka
Tento byt má cenu 7 400 000 Kč, což má asi málokdo, tedy případný zájemce musí požádat o hypotéku. Jednu takovou Cifr nadhazuje: „Se splatností 30 let a fixací na 3 roky bude měsíční splátka úroků a jistiny 45 950 Kč. Včetně pojistky, kterou si banka poručí. K tomu už jen připočteme náklady na energie s fondem oprav ve výši 4500 Kč a máme krásný měsíční náklad na bydlení 50 450 Kč.“
Jaký je tedy rozdíl mezi nájmem a hypotékou? Poměrně značný. 351 200 Kč ročně. Ale to není vše. Na takovou hypotéku musí člověk mít 1 000 000 korun z vlastních peněz, které by se jinak zhodnocovaly na spořicím účtu, dle Marka Cifra 6 % ročně. „Celkový rozdíl mezi nájmem a hypotékou pak v ročním cashflow dělá 411 200 Kč. A ano, uhádli jste. Není to imaginární případ, je to má osobní rozvaha,“ uvádí nákupčí.
A žertovně dodává: „I když je má ctěná partnerka lékařka, co seká služby jak Baťa cvičky, a já nejsem úplně špatný podnikatel, tento vícenáklad by znamenal, že bychom nejspíš museli přestat zalívat kytky Evianem a přestat krmit rybičky sušenými foie gras.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta