Koupit byt? Teď? 411 200 Kč rozdíl, když zůstanete v nájmu. A pleny za to nekoupíte

09.01.2024 14:30 | Monitoring

Jsou lidé, kteří s penězi sotva vyjdou, ale jsou i tací, kteří i dnes uvažují o tom, že by chtěli koupit byt nebo rodinný dům. Ale vyplatí se to? Podle Marka Cifra, nákupčího nemovitostí z Brna nakonec ano. Avšak v mezičase si střední třída celkem citelně sáhne na peníze. V modelovém případě bytu 2+kk činí rozdíl mezi nájmem a hypotékou 411 200 Kč ročně. Samozřejmě přišla námitka, že byt se zhodnocuje v ceně. „Raději půjdu kupovat plenky s penězi v kapse než s ‚paní prodavačko, hodnota mé nemovitosti vyrostla o 5 % a beru si tyto pleny‘,“ opáčil na to Cifr.

Koupit byt? Teď? 411 200 Kč rozdíl, když zůstanete v nájmu. A pleny za to nekoupíte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemovitost, ilustrační foto

Jak uvádí ekonom Lukáš Kovanda, v prosinci se zvýšil počet těch, kteří v dotazníku ČSÚ očekávají zhoršení své ekonomické situace. „Přibližně třetina domácností – tedy přibližně 1,6 milionu domácností – pak rovněž uvádí, že sotva vyjde se svými příjmy. Dopady konsolidačního balíčku a pokračujících poměrně vysokých cen energií v příštím roce mohou tento podíl ještě navýšit,“ říká.

Nicméně, ne všichni se mají zle. I v této době jsou lidé, kteří uvažují například o pořízení vlastní nemovitosti. Podle nákupčího nemovitostí Marka Cifra se ovšem v současné době nemovitost, tedy nemovitost pořízená na hypotéku, nevyplatí. Popisuje příklad bytu 2+kk v Brně s nájmem 28 500 Kč, a to včetně energií.

Cena bytu a hypotéka

Tento byt má cenu 7 400 000 Kč, což má asi málokdo, tedy případný zájemce musí požádat o hypotéku. Jednu takovou Cifr nadhazuje: „Se splatností 30 let a fixací na 3 roky bude měsíční splátka úroků a jistiny 45 950 Kč. Včetně pojistky, kterou si banka poručí. K tomu už jen připočteme náklady na energie s fondem oprav ve výši 4500 Kč a máme krásný měsíční náklad na bydlení 50 450 Kč.“

Jaký je tedy rozdíl mezi nájmem a hypotékou? Poměrně značný. 351 200 Kč ročně. Ale to není vše. Na takovou hypotéku musí člověk mít 1 000 000 korun z vlastních peněz, které by se jinak zhodnocovaly na spořicím účtu, dle Marka Cifra 6 % ročně. „Celkový rozdíl mezi nájmem a hypotékou pak v ročním cashflow dělá 411 200 Kč. A ano, uhádli jste. Není to imaginární případ, je to má osobní rozvaha,“ uvádí nákupčí.

A žertovně dodává: „I když je má ctěná partnerka lékařka, co seká služby jak Baťa cvičky, a já nejsem úplně špatný podnikatel, tento vícenáklad by znamenal, že bychom nejspíš museli přestat zalívat kytky Evianem a přestat krmit rybičky sušenými foie gras.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…