Kouření prospívá státní kase, shodují se Heger a Kalousek

14.08.2011 20:35 | Zprávy

Kuřáci nejsou ztrátoví. Do státní kasy podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera přispívají asi 50 miliard korun ročně, kdežto na léčbu jejich nemocí následně plyne jen šest miliard.

Kouření prospívá státní kase, shodují se Heger a Kalousek

"Za léčení nemocí kuřáků se ročně spotřebuje v systému veřejného zdravotního pojištění asi šest miliard, přínos do státního rozpočtu z té daně za kuřivo je asi 60 miliard," řekl Heger České televizi.

Ministr vychází z analýzy, podle které stát vybere na spotřebních daních za tabák 44 miliard a dalších zhruba 16 miliard zaplatí kuřáci na DPH. Léčba rakoviny, infarktu atd. ale prý pojištovny stojí jen šest miliard.

Taková čísla se zdají v pořádku i ministru financí Miroslavu Kalouskovi. "Ta analýza potvrzuje to, co jsem si upřímně řečeno myslel vždycky, že je to přínosné, a nikoliv ztrátové. To vůbec neznamená, že bych propagoval kouření," podotkl.

Podle lékařů a jiných odborníků jsou ovšem tato čísla nesmyslná. "Konkrétně pro Českou republiku jsou odhady mezi 80 a 100 miliardami ročně, které platíme za to, že na trhu máme tabák," upozornila Vedoucí Centra léčby závislostí na 1. LF UK Eva Králíková.

Do statistiky se totiž podle ní musí započítat i to, že nemocní neodvádí přímé daně ani pojištění. A náklady na léčbu jsou také výrazně vyšší - jen na operace cév a srdce dají pojištovny ročně tři miliardy, na léčbu rakoviny pak dalších 20 miliard. Další miliardy putují na léčení chronické obstrukční plicní nemoci nebo mozkových nádorů.

Čtěte:

Proč mají rozkradený stát zachraňovat kuřáci, zlobí se Fendrych

Kuřáci pozor, zdraží vám cigarety. Odsouhlasili to poslanci

Kubera pálí do Véček: Vyšší pojistné pro kuřáky? A co pro blbce a pijany

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …