„Ode dneška je zrušeno snížení spotřební daně z benzínu. Ta se tak zvedá o 1,50 Kč/l,“ napsal Kovanda na svůj twitter 1. 10. 2022 a přidal i porovnání z minulosti, kdy také vzrostla spotřební daň.
„Když 1. 1. 2010 stoupla v rámci Janotova balíčku spotřební daň o 1 Kč/l, benzín v dalším týdnu rychle zdražil o 1,80 Kč/l. Ropa ale tehdy zdražovala. Nyní lze čekat týdenní zvýšení jen o cca 1 Kč/l.“
Od dneška je zrušeno snížení spotřební daně z benzínu. Ta se tak zvedá o 1,50 Kč/l. Když 1. 1. 2010 stoupla v rámci Janotova balíčku spotřební daň o 1 Kč/l, benzín v dalším týdnu rychle zdražil o 1,80 Kč/l. Ropa ale tehdy zdražovala. Teď lze čekat týdenní nárůst jen o cca 1 Kč/l.
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) October 1, 2022
Ve svém dalším tweetu pak nastínil další pravděpodobný vývoj v oblasti těžby ropy.
„Ceny pohonných hmot v Česku jsou poblíž svého dna, benzín podraží již tento týden,“ zopakoval Lukáš Kovanda nejprve obsah svého předchozího příspěvku o navýšení ceny v důsledku růstu spotřební daně.
„OPEC a Rusko totiž ve středu zřejmě rozhodnou razantně omezit těžbu ropy; delegáti se poprvé za 2,5 roku nečekaně sejdou osobně,“ přidal komentátor další důvody, které ho vedou k uvedené prognóze.
Od včerejška je zrušeno snížení spotřební daně z benzínu. Ta se tak zvedá o 1,50 Kč/l. Když 1. 1. 2010 stoupla v rámci Janotova balíčku spotřební daň o 1 Kč/l, benzín v dalším týdnu rychle zdražil o 1,80 Kč/l. Ropa ale tehdy zdražovala; během prosince 2009 stoupla korunová cena barelu ropy Brent o 4,5 procenta.
Ceny pohonných hmot v Česku jsou poblíž svého dna, benzín podraží již tento týden. OPEC a Rusko totiž ve středu zřejmě rozhodnou razantně omezit těžbu ropy; delegáti se poprvé za 2,5 roku nečekaně sejdou osobně. pic.twitter.com/jUrZ3jL1tM
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) October 2, 2022
V komentáři pro server FXstreet.cz, což je největší server věnovaný obchodování na finančních trzích v České republice a na Slovensku, Kovanda dále poukazuje na možný další vývoj cen PHM.
Ten bude podle něj v druhé polovině října a pak dále v listopadu do značné míry záviset na středečním vídeňském summitu členů kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem.
Kovanda upozorňuje na poměrně nečekaný fakt, a tím je osobní setkání delegátů summitu.
„To je nečekané,“ píše Kovanda.
„Původně se předpokládalo, že se osobně setkají nejdříve koncem letošního roku. Pokud se setkávají osobně, značí to, že se zřejmě uchýlí k nějakému razantnímu kroku,“ předpokládá Lukáš Kovanda a pokračuje.
„Očekává se rapidní snížení těžby ropy, až o více než milion barelů denně, a to kvůli vyhlídce celosvětového ekonomického útlumu. To by znamenalo obnovení silného tlaku na růst cen ropy, pročež by do poloviny října ustal současný pokles cen pohonných hmot v ČR,“ dedukuje Kovanda možný vývoj, který podporuje jeho sdělení o tom, že ceny PHM u nás už nepůjdou níže, než jsou v současné době.
„Následovalo by zdražování, které v prosinci a pak v lednu zřejmě podpoří zavedení embarga EU na dovoz ruské ropy a ropných produktů. Je tak možné, že ceny benzínu u českých čerpacích stanic jsou nyní na svém mnohaměsíčním dně, zatímco ceny nafty tam budou během jednoho či dvou týdnů,“ uzavírá Kovanda.
Dodejme, že podle serveru Kurzy.cz byla k 1. 10. 2022 cena benzínu 37,71/litr a nafty 42,90/litr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA