Od 10. února až do konce měsíce mohou města, obce, spolky, podnikatelé i další subjekty žádat o finanční podporu z krajských dotačních programů. Letos Jihomoravský kraj vypsal 45 programů, z nichž největší část směřuje na regionální rozvoj (15 programů) a školství (10 programů). Dotace podpoří i obnovu kulturních památek, rozvoj bydlení, činnost dobrovolných hasičů nebo výstavbu bytů zvláštního určení.
Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?Anketa
Kraj nově představil elektronický dotační katalog, který má žadatelům usnadnit orientaci a snížit chybovost při podávání žádostí. „Pro úspěšné podání, administraci a schválení žádosti je důležité se podrobně seznámit s pravidly konkrétního dotačního programu. Stejně tak je klíčová komunikace s administrátory dotačních programů během celého procesu zpracování žádosti. Proto jsme vytvořili přehledný elektronický katalog, kde zájemci naleznou všechny potřebné informace a kontakty,“ vysvětluje Sovka.
Opozice však s dotačním systémem nesouhlasí a považuje ho za zbytečnou zátěž pro státní správu i samotné žadatele. „Náš stát je skrze dotace špatně spravován. Úředníci se tváří, že vědí lépe než volená zastupitelstva v obcích a krajích, jak s penězi naložit. Ve skutečnosti dotace jen živí obrovský aparát úředníků a korupční prostředí,“ tvrdí Koudelka. Jako alternativu navrhuje zrušení dotací a přímé rozdělování peněz krajům a obcím podle jasného klíče – počtu obyvatel a velikosti území. „Zrušilo by se množství dotačních úředníků i korupce s dotacemi spjatá,“ dodává opoziční zastupitel.
Systém dotací tak zůstává jedním z klíčových bodů politických sporů. Zatímco krajští radní ho obhajují jako nezbytný nástroj podpory regionu, opozice v něm vidí neprůhledné přerozdělování, které zbytečně zaměstnává úředníky a křiví přirozené tržní prostředí.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný