Etický kodex zastupitelů a funkcionářů Plzeňského kraje totiž umožňuje až tři měsíce na rozhodnutí, jakou funkci si dotyčný ponechá. U stávajícího hejtmana Chovance je pravděpodobnost, hraničící až s jistotou, že to bude poslanecký mandát. Toto rozhodnutí tedy nepadne na posledním letošním krajském zastupitelstvu, kam se chystala řada protestujících z řad studentů a politických vězňů, kteří tak chtějí vyjádřit odpor proti jmenování Václava Šlajse hejtmanem Plzeňského kraje. „Je to rozumné rozhodnutí, které možná zklidní rozjitřené emoce, vyvolané iniciátory petice Politruk hejtmanem, která se staví proti současnému náměstkovi a radnímu pro ekonomiku vzhledem k jeho komunistické minulosti,“ řekl pro ParlamentníListy.cz zdroj, který nechtěl být jmenován. „Čas v tomto případě hraje pro nás…“
Důležitým faktorem je samozřejmě i jednání o vládě, do které Chovanec, coby stínový ministr za dopravu, může být nominován. Pak ovšem musí podle již zmíněného etického kodexu bez prodlení složit funkci hejtmana.
Jednání o novém člověku v čele kraje se tak uskuteční na zastupitelstvu začátkem příštího roku, kdy Chovanec oficiálně složí funkci hejtmana, ukončí své působení na kraji a ponechá si poslanecký mandát. Eventualita, že by to bylo jinak, se moc nepřipouští. Doposud populárnímu šéfovi kraje, kterému ovšem dost uškodil jeho postoj v kauze rebelů Haška a Tejce proti předsedovi ČSSD Sobotkovi, by podle řadových členů post v Praze velmi slušel. Raketová kariéra by tak vynesla Milana Chovance skutečně k hvězdným výšinám - ostatně, vždyť nyní je i jedním z místopředsedů strany.
Sbližování s komunisty?
Krajský výbor, který se sešel v počtu 73 procent přítomných, také doporučil dodatek ke koaliční smlouvě s KSČM. Již z vyjádření zástupců komunistů v kraji, které ParlementníListy.cz uvedly v předcházejících materiálech ke kauze náměstka Šlajse, vyplývá, že na rozdíl od TOP 09 a ODS budou komunisté hlasovat společně s ČSSD pro zvolení této pro některé kontroverzní osoby.
Podle spekulací pak oddálení vyřešení problému s novým hejtmanem pomůže i tak vratké koalici ODS - ČSSD v městě Plzni, kde, jak se zdá, sociální demokraté již začínají „zatápět pod kotlem“ ve snaze, aby krajská metropole po dlouhé době byla výhradní doménou oranžových.
Podle tiskové mluvčí krajského úřadu Šárky Staré je termín volby, respektive rozhodnutí hejtmana, posunut i proto, že je zapotřebí se věnovat jiným důležitým bodům, jako je rozpočet na příští rok nebo investiční úvěr pro Plzeňský kraj. Tyto body budou samy o sobě velkým terčem opozice, a tak zařazení dalšího programu - volba hejtmana - by podle zdrojů ParlamentníchListů.cz znamenalo minimálně celodenní jednání až do pozdních nočních hodin, ne-li odročení některých témat do náhradního termínu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala