Král Karel domluvil a britské impérium se otřáslo. Chceme republiku, samostatnost a zaplatit, ozývá se z celého světa

10.09.2022 8:25 | Zprávy

Král Karel III. v den po smrti své matky královny Alžběty II. vystoupil v pátek večer s projevem, kde slíbil, že bude „doživotně sloužit všem loajálně s úctou a láskou“. A začaly se dít věci. Od politiků a aktivistů z Austrálie a z bývalých britských kolonií v karibské oblasti přichází jedna výzva za druhou, aby se jejich země zbavily nynějšího uspořádání s britským monarchou jako hlavou státu.

Král Karel domluvil a britské impérium se otřáslo. Chceme republiku, samostatnost a zaplatit, ozývá se z celého světa
Foto: Youtube
Popisek: Král Karel III.

„Hovořím k vám s pocity hlubokého zármutku. Vzdávám hold památce své matky a ctím její život naplněný službou. Vím, že její úmrtí způsobuje velký zármutek mnohým z vás,“ řekl král Karel III. ve svém pátečním projevu k národu.

  • Původní zdroj ZDE

„Tak jako to s neochvějnou oddaností činila královna, také já slavnostně slibuji, že ve zbývajícím čase, který mi Bůh dopřeje, budu dodržovat ústavní principy, které stojí v samém srdci našeho národa. Budu vám sloužit loajálně s úctou a láskou. Můj život se změní, vezmu na sebe novou odpovědnost,“ zdůraznil.

Král projev pronesl v modrém salonku Buckinghamského paláce. Na psacím stole, za nímž seděl, byla fotografie Alžběty II. „Své milované mamince, která právě nastoupila svou poslední cestu, aby se připojila k drahému tatínkovi, chci jednoduše říct: Děkuji. Budu doživotně sloužit všem s úctou a láskou,“ zakončil král svůj projev se slzami v očích.

Jen svůj projev dokončil – začínají se hlasitě ozývat republikánské požadavky.

„Naše myšlenky jsou s její rodinou a všemi, kdo ji milovali. Austrálie ale teď musí pokročit vpřed,“ napsal v reakci na Alžbětino úmrtí šéf australské strany Zelených Adam Bandt, který patří mezi přední zastánce republikánského zřízení. „Potřebujeme smlouvu s původními obyvateli a musíme se stát republikou,“ dodal na twitteru.

Australské republikánské hnutí rovněž zaslalo po smrti Alžběty II. do Británie kondolenční dopis, přičemž podotklo, že královna při referendu v roce 1999 podpořila právo Australanů stát se plně nezávislým státem.

Podobné debaty ožívají i v karibské oblasti, kde Jamajka naznačila, že by mohla brzy následovat Barbados a spojení s britskou monarchií rovněž ukončit. Podle průzkumu veřejného mínění z minulého měsíce tento krok podporuje 56 % Jamajčanů.

Někteří také žádají, aby Británie zaplatila odškodné za koloniální nadvládu. „Role monarchie se mění, a tak se domníváme, že by toto mohla být příležitost pokročit s diskusemi o odškodném pro náš region,“ prohlásila po královnině úmrtí Niambi Hall-Campbell, která působí jako předsedkyně Bahamského národního výboru pro reparace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…