Krize v pětikoalici. Boris Šťastný do toho vytáhl smlouvu mezi Piráty a STAN

26.09.2024 17:05 | Monitoring

Vláda Petra Fialy (ODS) působila do neděle 22. září jako velmi stabilní těleso, kde se politici nedohadují veřejně, věci vyjednávají za zavřenými dveřmi a před voliče předstupují až s jasně domluvenými kroky. Jenže v týdnu po krajských a senátních volbách je všechno jinak. Piráti zuří, vytahují informace o tom, co se možná povídá v ODS. A do toho se ozývá někdejší politik této strany Boris Šťastný.

Krize v pětikoalici. Boris Šťastný do toho vytáhl smlouvu mezi Piráty a STAN
Foto: ČT24
Popisek: Ivan Bartoš

Piráti křičí do světa, že se stali obětí podrazu, že je chtěl premiér Petr Fiala z vlády vykopnout, ale že nenašel dost odvahy to říct jasně a nahlas.

„Samozřejmě že to je vyhazov Pirátů z vlády, jen nemají dost odvahy to říct otevřeně, stejně jako neměl premiér odvahu to říct do očí Ivanovi. Jinak by to neudělali tímhle podrazáckým nedůstojným způsobem, který ani neodpovídá koaliční smlouvě,“ napsali Piráti na sociální síti X.

Piráti promlouvají k veřejnosti

Jakub Michálek, předseda čtyř pirátů tvořících poslanecký klub v současné Sněmovně, přišel se svou spekulací, že to vlastně celé bylo na Ivana Bartoše nastraženo a připraveno tak, aby digitalizaci stavebního řízení vzal do ruky ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Michálek ale upozorňuje, že když bude ODS moc spěchat, že fakticky „může to být klasifikováno jako trestný čin“.

„Prý už zítra má na ministerstvo pro místní rozvoj nastoupit Kupka na stavební řízení. To načasování je nesmysl, zítra tam nemá co dělat. Chápu, že premiér Fiala pod tlakem kmotrů ODS porušuje koaliční smlouvu, ale tenhle šílený nápad by byl i porušením kompetenčního zákona. Nechápu, kdo mu to radí. Stavební řízení má podle zákona MMR a nemůže to řídit jiný ministr. Zákony by vláda fakt porušovat neměla, ať si hezky počká na odvolání prezidentem. Jen pro kontext: Jestli bude Kupka bez pověření prezidentem řídit ministerstvo, může to být klasifikováno jako trestný čin přisvojení si pravomoci úřadu podle § 328 trestního zákoníku. Vláda fakt nemůže svými usneseními měnit zákony a obcházet prezidenta. To by bylo popření právního státu,“ napsal Michálek na sociální síti X.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tahle parta, která si říká vláda,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 26.09.2024 17:17:02
ohýbá Ústavu, nerespektuje zákon o Parlamentu, z Listiny práv a svobod si udělala trhací kalendář, tak co by ji vzrušoval nějaký upocený zákon.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…