Internetový pořad Petra Pavla Polní kuchyně není o vaření, jak sám prezidentský kandidát zdůrazňuje. Do tohoto dílu si pozval lékaře Tomáše Šebka, který propaguje názor, že Ministerstvo zdravotnictví by se mělo přejmenovat na ministerstvo zdraví.
Úvodní téma covidu generál začal oceněním zdravotníků, ale i dobrovolníků, kteří přispívali k tomu, abychom se covidu co nejrychleji zbavili. „Ta práce v českém zdravotnictví je v současné době smutná,“ souhlasil Šebek. Frustrace vychází i z toho, že by to šlo lépe, ale není k tomu prostor.
Chirurg, který zažil i mise Lékařů bez hranic, byl udiven, že ostatní nedokáží flexibilně reagovat na situaci. Hlavní překážku vidí v příliš centralizované organizaci a plánování.
„Centrální řízení krize je nezbytná věc,“ nesouhlasil generál. V armádě prý vždy měli heslo „centrální řízení, decentrální výkon“. Centrální řízení podle něj nebylo doprovázeno předáním informací na nižší úrovně.
„Informační zmatky a šumy se podepsaly na tom stavu také,“ myslí si generál a lékař souhlasil. Ministerstvo podle něj mělo udělat pandemický plán a jeho naplnění už nechat na nižších složkách. A nechodil ani „feedback“ odspodu, který by umožnil přeplánování.
Neefektivní komunikace, spojená s dezinformacemi, byla podle něj hlavní příčinou, proč jsme pandemii zvládli mnohem hůře, než jsme mohli. „Skvělej bordel,“ shrnul.
Generála Pavla to přivedlo k úvaze o roli odborníků v krizi. Politici by se o ně měli opírat v maximální míře. Ale on prý slyšel řadu odborníků si stěžovat, že se jejich odbornému doporučení nedostává sluchu.
Podle jeho představ by měli být osloveni „ti nejlepší z nejlepších“, ti by vytvořili tým, přes rozdílné názory by dospěli ke shodě na nejoptimálnějším postupu a dali vládě jasné doporučení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav