„Epidemie je zde stále s námi, kdybychom se chovali zodpovědněji, mohl by být její pokles rychlejší. Bohužel si to takto protahujeme,“ pokrčil rameny Milan Kubek s tím, že v nemocnici končí často právě lidé, kteří se stále nenechali naočkovat, případně nebyli očkovaní úplně. Velký pohyb osob z Ukrajiny ve špatných sociálních a hygienických podmínkách považuje pro epidemickou situaci jako značně rizikový.
„Je tu dvacet mrtvých denně, je vidět, jak jako společnost jsme otupěli. Bereme to prostě tak, že už to je normální, pro společnost už to nic neznamená, ale ono to normální není!“ zdůraznil prezident České lékařské komory.
„Rozvolnění protiepidemických opatření považuji za příliš brzy,“ dodal ke čtvrtečnímu zrušení povinnosti nosit respirátory v městské hromadné dopravě.
Původní zdroj ZDE
„Není to zodpovědné, je to politické, nikoliv odborné rozhodnutí, já bych tak určitě nepostupoval,“ kritizoval kroky Fialovy vlády. „Jste-li politikem a nesete-li nějakou zodpovědnost za životy jiných lidí, tak byste měl být opatrnější. Prostě člověk by neměl zbytečně riskovat,“ připomněl, že takový přístup se nám už několikrát vymstil.
Především se opřel do šéfa resortu zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který tato rozvolnění přinesl na vládu. „Tak pan ministr je politik, rozhoduje politicky. Když se mu nějaké doporučení odborníka hodí, tak se o něj opře. A když se mu nějaká doporučení nehodí, tak je prostě ignoruje. Tak už se politici chovají.
Zrušení respirátorů před Velikonocemi je prostě čistě politické rozhodnutí, je to snaha zalíbit se lidem, nemá to s odborností nic společného. Mám výhrady k tomu, co pan ministr dělá a nedělá. Vadí mi, že dopředu vždy hrozně vyhlašuje, co se stane. Méně zodpovědní lidé ta opatření pak přestanou respektovat ještě dřív, než se zruší, právě na základě jeho vyhlášení,“ varoval Kubek, že kroky vlády neodpovídají doporučením odborné veřejnosti.
Nejzásadnější chybou podle něj také bylo i předem avizované zrušení vyhlášky o povinném očkování. „Jen díky tomu se u nás očkování prakticky zastavilo. Pokud se na podzim rozjede další vlna, tak budeme zase v obrovské nevýhodě. To je závažná chyba ministra zdravotnictví,“ hrozil se Kubek, že Válek je sice lékař, ale jedná čistě politicky.
„Byl bych rád, kdyby alespoň v těch zdravotních zařízeních roušky a respirátory zůstaly. Každý poskytovatel zdravotních služeb má právo stanovit, že se u něj roušky nosit musí,“ uvedl, že jejich úplné zrušení by byla velká chyba.
Lidé se podle moderátorky na konec povinnosti nošení respirátorů v hromadné dopravě těší, k tomu Kubek uvedl, že jej naopak kontaktují někteří lidé, kteří z uvolnění tohoto protiepidemického opatření nejsou zrovna nadšeni. „Jsou to většinou moji pacienti, kteří jsou třeba starší. Ti obávají, že nebudou jezdit autobusem. Oni dobře vědí, jak to s těmi rouškami je. Co jim pak bude platné, že se chovají zodpovědně a vezmou si respirátor, když tam na ně budou prskat nezodpovědní,“ uvedl, že rozhodně se netěší na rozvolnění všichni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.