Předseda Senátu Jaroslav Kubera odmítl kritiku čínského velvyslance, ale pro Deník N připustil, že možná nepojede na Tchaj-wan, aby neuškodil českým podnikatelům. „Víte, my velmi často předbíháme. Ono to začalo tím, že jsem měl v létě setkání s asijskými velvyslanci a oni si postěžovali, že trochu upřednostňujeme Čínu a na ostatní asijské země tak trochu zapomínáme. Dnes jsem např. přijal velvyslance Singapuru,“ prozradil Kuberu.
Citlivost vztahů Číny a Tchaj-wanu plyne z toho, že má Čína obavy z toho, že by se mohl chtít některý její bohatý region osamostatnit, aby nedoplácel na regiony podstatně chudší. Cestu na Tchaj-wan proto prý Kubera zváží.
Před cestou ho varoval prezident Miloš Zeman, který vyjádřil obavu, že Slavia by kvůli této cestě mohla přijít o čínské investice.
„My jsme pouze řekli, že nebudeme zvyšovat napětí, protože na Tchaj-wanu v tuhle chvíli jsou volby,“ upozornil Kubera s tím, že pokud volby vyhrají kritici vztahů s Čínou, tak se vzájemné vztahy zhorší, zatímco když tchajwanské volby vyhrají mírnější politici, Čína nebude tak háklivá. A v zájmu českých podnikatelů je, abychom udržovali korektní vztahy. „A vůbec nejde jen o PPF Petra Kellnera, která se často zmiňuje,“ upozornil Kubera s tím, že je třeba mít na mysli také obchodní zájmy škodovky a dalších firem.
V únoru se prý pojede do Izraele a senátní delegace by mohla vycestovat i do Asie. O tom, zda dojde i k cestě na Tchaj-wan, bude rozhodnuto v prosinci nebo v lednu. Rozhodne to prý on, ale po poradě s kolegy.
Prozradil také, že s čínským velvyslancem má korektní vztahy, protože se čínský diplomat chová korektně. Jiní diplomaté se prý chovají agresivně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp