Kubera dostal dopis od čínského velvyslanectví při schůzce na Hradě od prezidenta republiky Miloše Zemana. Ambasáda v dopisu Kuberu varovala, že v případě cesty na Tchaj-wan ponese on i celá Česká republika následky. Kubera pár dní po obdržení dopisu náhle zemřel. Podle některých médií stál za dopisem hradní kancléř Vratislav Mynář, který si ho u čínské ambasády objednal. To Mynář odmítá.
David Ondráčka z Transparency International přesto vznesl na státní zastupitelství podnět na prošetření okolností vzniku dopisu a zda Mynář jeho objednáním nespáchal trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.
„Jako představitel Kanceláře prezidenta republiky u představitelů Velvyslanectví Čínské lidové republiky inicioval vznik dokumentu, který byl nebo měl být použit k ovlivnění výkonu funkce tehdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery, což mu mohlo způsobit jinou závažnou újmu, ale především mohlo zajistit neoprávněný prospěch jak samotnému Vratislavu Mynářovi, tak dalším osobám ve vztahu k jejich podnikatelským aktivitám,“ uvedl podle informací serveru Seznam Zprávy Ondráčka.
Státní zástupci z Prahy 1 a poté i Městské státní zastupitelství v Praze však případ odložili s tím, že ke spáchání trestného činu nedošlo.
„Pokud kancléř Mynář skutečně navštívil Velvyslanectví Čínské lidové republiky, ať už s vědomím prezidenta republiky, či nikoliv, a projevil přání ohledně vypracování zmíněného dokumentu, přičemž stěží si lze představit, že by čínští diplomaté k tomuto přistoupili, aniž by byl souladný s jejich vlastními zájmy, jedná se o krok politického charakteru postrádající jakýkoliv trestněprávní rozměr,“ prohlásila žalobkyně Táňa Dočekalová.
Právník Transparency International Petr Leyer takové zdůvodnění označil za povrchní. „Akcentuje jen argumenty proti spáchání trestného činu a velmi banálně celé jednání uzavírá jako jakési standardní politické hry, což samozřejmě neprospívá právní jistotě,“ má jasno Leyer.
Plánovanou cestu na Tchaj-wan i přes protesty čínské ambasády uskuteční Kuberův nástupce Miloš Vystrčil (ODS). „Na Tchaj-wan pojedu a důvody jsou dva. Jsem přesvědčen, že je to správné z hlediska rozvoje naší země. Druhý důvod je vnitrostátní, do ČR se vrací základní střet mezi hodnotami, jako je svoboda, nezávislost a demokracie, a mezi něčím, co jsem nazval počítáním grošů,“ uvedl Vystrčil k cestě, která proběhne na přelomu srpna a září.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma