Za nadržování, respektive krytí údajné krádeže 360 tisíc korun mu soud dal patnáctiměsíční podmínku. Před časem do Plaňanského případu vstoupil Ústavní soud a odsuzující rozsudek zrušil. Případ opět poukazuje na zákulisí toxických her uvnitř policie.
Petr Plaňanský údajně neohlásil policii trestný čin svého podřízeného Václava Chochola, který měl na pracovišti ukrást své kolegyni jejích 360 000 korun ze služebního trezoru. Plaňanský údajně věděl, že Chochol, bývalý vedoucí oddělení interního auditu Ministerstva vnitra, je pachatelem krádeže. Okradenou zaměstnankyni ale přesvědčoval, aby incident neřešila s policií. Donutil ji prý sepsat listinu, podle níž ztracené peníze našla. Strašil ji údajně tím, že v opačném případě je ministr všechny vyhodí. Řekl jí také, že policisté jsou „idioti“, ačkoliv v minulosti sám vedl odbor v policejním Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, popsala Plaňanského kauzu v roce 2015 média.
Plaňanský, kterému obvodní soud k podmíněnému trestu vyměřil patnáctiměsíční zkušební lhůtu, vinu celou odmítá s tím, že případ naopak aktivně řešil. Něco mu na něm však nesedělo. Svůj případ nakonec označil za komplot ÚOOZ, nad jehož hospodařením prováděl jakožto zaměstnanec ministerstva audit a s jehož současným šéfem Robertem Šlachtou se kdysi rozešel ve zlém. Údajně okradená kolegyně se prý s útvarem spikla.
Jak se později ukázalo, Plaňanského verzi podpořil mimoděk i někdejší Šlachtův podřízený Luděk Vokál. Když se v telefonu bavil s letitým Šlachtovým informátorem Albinem Arifovičem, řekl mu mimo jiné: „Oni se rozhodli, že Petra potopí, a jak dělal na vnitru, tak vymysleli a v podstatě zalepili ženskou, která tvrdí, že se jí z trezoru ztratil. To měla na sobě a je tam normálně slyšet Šlachta. Tam přímo Šlachta radí tý ženský, jak se chovat, co má říkat, a ona to opakuje, to všechno je tam slyšet,“ zaznělo mimo jiné v odposleších mezi Arifovičem a bývalým Šlachtovým detektivem.
Petr Plaňanský proto požádal o obnovu procesu, soud vyslechl i detektiva Vokála, ale soud obnovu řízení zamítl. Proto se obrátil na soud Ústavní. A ten načetl příběh s údajnou krádeží peněz a jejím krytím ze strany Plaňanského zcela jinak.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný