Vláda na nočním jednání kromě rozpočtu na rok 2011 schválila padesátiprocentní srážkovou daň na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí všem smlouvám o stavebním spoření. V dalších letech bude jednorázová daň nahrazena snížením státní podpory, maximum této pomoci klesne z 3 tisíc korun na dva. Navíc výnosy ze stavebního spoření už nadále nebudou osvobozeny od daně.
Méně hypoték
"Realizace navržených opatření znamená do budoucna především určité snížení schopnosti stavebních spořitelen poskytovat úvěry na bydlení v takových počtech či objemech jako dnes. Míra tohoto snížení závisí na mnoha faktorech, z nichž hlavní jsou citlivost klienta na změny a vývoj bankovního trhu do budoucna," varoval Šedivý.
Mluvčí zároveň podotkl, že tímto svým krokem vláda vyslala střadatelům signál, že i když si mohli myslet, že mají nějaké jistoty, tak tomu tak není. Nicméně vláda tvrdí, že snížení subvence je takzvanou nepravou retroaktivitou, která je přípustným demokratickým řešením. "Negativní je i další snížení podpory bydlení, zejména s ohledem na stav bytového fondu, jehož podstatnou část tvoří stavby ze 70. let minulého století," dodal mluvčí svazu.
Úspora v řádech stovek milionů
Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že se změny způsobené novou legislativou projeví až v rozpočtu na rok 2012, protože podpora je vždy vyplácena zpětně za předchozí rok. V příštím roce uvolní resort financí na podporu bydlení 13,1 miliardy korun, což je o 200 milionů méně než letos.
Premiér a předseda ODS Petr Nečas uvedl, že kabinet rovněž zvažuje, že by stavební spořitelny přestali být výhradními poskytovateli stavebního spoření. "Úplně podporu spoření nezrušíme, věřím ale, že se nám podaří zrušit výlučné instituce, které nabízejí stavební spoření, a uděláme z toho produkt pro většinu univerzálních bank," vysvětlil Nečas.
Vrchní banka souhlasí
S těmito kroky souhlasí i Česká národní banka. "ČNB vítá snahu o uvážlivou systémovou reformu stavebního spoření a podporuje to, aby stavební spoření, má-li existovat, mohlo být při splnění určitých podmínek poskytováno všemi držiteli bankovní licence. Na druhou stranu si ČNB dovede představit, že dnešní stavební spořitelny by mohly, samozřejmě opět při splnění nutných podmínek, provozovat standardní bankovní činnosti," řekl pro ČTK mluvčí banky Marek Petruš.
Expertní skupina
Česká bankovní asociace uvedla, že se hodlá účastnit zasedání pracovní skupiny ministerstva financí, která má za úkol do konce roku připravit varianty dlouhodobě udržitelného systému stavebního spoření. "Součástí případných změn stavebního spoření musí být seriózní dopadové studie analyzující všechny varianty. Předpokládáme, že práce této pracovní skupiny není zbytečná a že její výsledky vezme ministr financí v potaz," uvedl náměstek výkonného ředitele asociace Jan Matoušek.
Opoziční sociální demokracie již dlouhodobě avizuje, že změny stavebního spoření napadne u Ústavního soudu.
Čtěte také:Potvrzeno: ČSSD požene změny ve stavebním spoření k Ústavnímu soudu
Kalousek si posvítil na stavební spoření
Foto: cnb.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac