Kvůli zakázkám skončilo letos už pět ředitelů pražských nemocnic

30.11.2018 20:17 | Zprávy

Kvůli problémům s veřejnými zakázkami skončilo letos už pět ředitelů pražských nemocnic. Dva šéfové Nemocnice Na Bulovce a dále ředitel Nemocnice Na Františku jsou spojeni s kauzou obviněného severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Problémy Všeobecné fakultní nemocnice, jejíž ředitelku dnes ministr Adam Vojtěch (za ANO) odvolal, se podle ministerstva zdravotnictví „velice podobají okolnostem kolem Nemocnice Na Bulovce“. Kvůli neukončeným nákupům přes dceřinou firmu rezignoval letos po ministerské kontrole také ředitel Nemocnice Na Homolce.

Kvůli zakázkám skončilo letos už pět ředitelů pražských nemocnic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Vlednu byla odvolána ředitelka Bulovky Andrea Vrbovská, která nemocnici vedla od roku 2013. Podle tehdejšího vyjádření mluvčí resortu Gabriely Štěpanyové ztratila ministrovu důvěru. „S ohledem na povahu zjištěných skutečností nelze do doby ukončení šetření poskytovat žádné bližší informace,“ uvedla tehdy. Vedením nemocnice byl pověřen její provozně-technický náměstek František Novák, kterého ministr v dubnu jmenoval jako vítěze výběrového řízení.

V červnu pak policie zasahovala v nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, kterou vlastní městská část Praha 1 a kterou vedl Robert Zelenák. Vrbovská, Novák, další náměstkyně ředitele Bulovky Marie Nushiová a Zelenák byli obviněni kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami spolu se severočeským podnikatelem Tomášem Horáčkem. Jeho firmy, zejména První chráněná dílna, získávaly nemocniční zakázky cíleně jako jediný uchazeč. Nováka a Nushiovou ministr odvolal v červenci, Zelenák rezignoval.

K dnešnímu dni ministr odvolal ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Danu Juráskovou, která byla ministryní zdravotnictví ve vládě Jana Fischera. „Okolnosti kolem Všeobecné fakultní nemocnice se velice podobají okolnostem kolem Nemocnice Na Bulovce, které jsou stále postupně rozkrývány orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl v tiskové zprávě ministr. Jurásková serveru Seznam Zprávy řekla, že s výsledky ministerské kontroly nesouhlasí.

Po dohodě s ministrem skončil v červenci také ředitel Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva. „Nemocnici jsem v říjnu 2014 převzal hluboce podinvestovanou a se čtvrtmiliardovým dluhem. Jsem přesvědčen, že jsem odvedl dobrou práci a jako krizový manažer jsem svůj úkol splnil,“ sdělil ČTK po svém odchodu.

Ministr už v lednu snížil managementu nemocnice odměny na polovinu, protože neukončila nákupy materiálu přes dceřinou firmu, což podle něho odporuje zákonu o veřejných zakázkách.

Kromě šéfů pražských nemocnic musel v únoru skončit také ředitel Fakultní nemocnice Ostrava a další bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Odvolání ministr zdůvodnil manažerským selháním vedoucím k odborné a personální destabilizaci nemocnice, umělým navyšováním hospodářského výsledku a střetem zájmů, protože působil i ve vedení nemocnice v Bohumíně.

Němeček to označil za politické rozhodnutí. Měl spory s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ještě v době, kdy byl Babiš ministrem financí. Ministerstvo podalo trestní oznámení kvůli nákupu zdravotnického přístroje pro nemocnici. Babiš nákup uváděl jako příklad tunelování v českém zdravotnictví, protože byl podle něj předražený. Policie ale případ odložila. Politická opozice po Němečkově odvolání kritizovala, že vláda v době, kdy neměla důvěru Sněmovny, dělala velké množství personálních změn.

Po Němečkově odvolání vedl nemocnici Evžen Machytka, po osmi měsících ale skončil kvůli sporům s přednosty klinik nemocnice, zástupci lékařské fakulty a odbory. Nemocnici jako pověřený ředitel vede chirurg a dosavadní náměstek ředitele pro vědu a výzkum Petr Vávra. Ministerstvo vypsalo na nového ředitele výběrové řízení. Výměna ředitelů se odehrála po ministerské kontrole také ve Zdravotním ústavu v Ostravě.

Krátce po nástupu nového vedení ministerstva skončil na vlastní žádost ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta, nahradila ho Irena Storová. V únoru rezignovala po zveřejnění výsledků ministerské kontroly také šéfka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová. V září po ní nastoupil Pavel Březovský.

Státní zdravotnictví opouští po sedmi letech také ředitel pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleš Herman. Odchází šéfovat zdravotnické skupině Agel podnikatele Tomáše Chrenka, která provozuje v České republice a na Slovensku celkem 22 nemocnic, síť poliklinik, síť lékáren, laboratoří, distribuční společnosti a další specializovaná zdravotnická zařízení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …