LN: Filip to nedrží v ruce. Už by nemusel být šéfem KSČM

17.12.2015 8:36 | Zprávy

Lidové noviny zkraje týdne poukazují na to, že švýcarská aféra europoslance Miroslava Ransdorfa vedle jiného odhalila poměry v KSČM. Vyplouvá prý zejména na povrch, že předseda KSČM Vojtěch Filip nemá situaci ve straně plně pod kontrolou. Deník spekuluje, že by Filip mohl mít na jarním volebním sjezdu problém obhájit post předsedy této komunistické partaje.

LN: Filip to nedrží v ruce. Už by nemusel být šéfem KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Lidové noviny svůj argument o nepevném postavení Vojtěcha Filipa uvnitř KSČM podkládají sobotním hlasováním vedení strany o europoslancově stranické budoucnosti. Předseda českých komunistů podpořil návrh dalšího europoslance Jiřího Maštálky o pozastavení Ransdorfova členství ve straně. Návrh však neprošel. Ransdorf Lidovým novinám posléze upřesnil, že pro pozastavení jeho členství ve straně hlasovalo „pouhých“ 23 lidí ze 70 přítomných.  

Klíčem k pochopení Ransdorfovy pozice v KSČM je dle deníku jeho vnitrostranická diplomacie napříč kraji. Tato taktika se mu prý osvědčila již před evropskými volbami na jaře 2014, kdy ve chvíli, kdy slábla jeho podpora, začal objíždět kraje a získal osm důležitých okresních nominací, které mu pomohly k obsazení čtvrtého místa na kandidátní listině. Část straníků přitom nechtěla, aby Ransdorf kvůli různým průšvihům vůbec kandidoval. On však nejenže dokázal získat nominaci, díky velkému množství hlasů získal i mandát.

Podle poslance a místopředsedy strany Jiřího Dolejše sází Ransdorf především na intelekt. „Pokud jde o sečtělost, ve straně nemá zrovna moc konkurenci. Je jako chodící knihovna a budí úctu. Když je v dobré kondici, je argumentačně hbitý, což pomáhá v různých diskuzích. Dá se říci, že KSČM pomáhal vybudovat od jejího začátku od roku 1990, kdy působil po boku našeho tehdejšího předsedy Jiřího Svobody,“ vysekl Dolejš europoslanci poklonu.

Skutečnost, že Ransdorf doposud přes různé kauzy obestírající jeho osobu nepřišel o stranickou legitimaci, Dolejš přisuzuje tomu, že strana na své členy na rozdíl od ČSSD a dalších veřejně neútočí. „Ve straně máme obranný reflex vůči mediálním útokům. Když nám jednoho zasloužilého funkcionáře zasáhnou, někteří si řeknou: Přece si nenecháme napadat naše lidi – místo toho, aby řešili podstatu kauzy,“ uvedl prý ironicky místopředseda KSČM.

Dolejš nicméně věří, že se Ransdorf do švýcarské kauzy přimotal omylem. „Z toho, co vedení strany ví, nedomnívám se, že by se kolega Ransdorf zapletl trestněprávně. Spíš je jen popleta, který si naběhl,“ míní Dolejš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…