Příznivci Emmanuela Macrona a také proevropské politiky slavili v neděli večer solidní vítězství. Novinářka Kateřina Šafaříková však upozorňuje, že to může být na nějaký čas vítězství poslední. Emmanuel Macron totiž za své vítězství může do značné míry poděkovat seniorům, kteří chtějí svůj život dožít v klidu a bez prudkých změn.
Jenže mladší ročníky volí spíš Marinne Le Penovou, tedy radikálnější pravici, a Jeana-Luca Mélenchona, tedy reprezentanta krajní levice. A k tomu jsou tu hlasy pro Érica Zemmoura, který stojí ještě napravo od Le Penové.
„Macronovou klíčovou voličskou skupinou byli důchodci, lidé nad 60 a ještě výrazněji nad 70 let. Týdeník The Economist si všiml, že kdyby v těchto volbách hlasovali jen lidé do 60 let, Macron by se do druhého kola vůbec nedostal, a finále by se odehrálo mezi Le Pen a zmíněným Jeanem-Lukem Mélenchonem, zástupci dvou krajních pólů politické scény,“ napsala Šafaříková.
- Další informace naleznete zde
„Důchodci tu nebudou věčně a opačný konec demografické pyramidy se radikalizuje. Jestliže hlas Macronovi dalo nyní 42 procent Mélenchonových voličů, ve volbách před pěti lety to bylo o 10 procentních bodů víc. Paralelně tehdy ve druhém kole hlasovalo pro Marine Le Pen 7 procent mélenchonistů - teď to bylo už 17 procent,“ pokračovala novinářka.
Upozornila také na to, že Le Penová vlastně stále sílí. Před pěti lety získala 34 procent hlasů, teď už 42 procent. Kolem roku 2000 podporovalo krajní pravici jen 18 procent voličů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp