"Ve zdravotnictví se protínají dvě sféry - něco se prodává a něco dává," nastínil ve čtvrtečních Událostech, komentářích lékařský etik Jan Payne. Základní péče by se měla vždy dávat. Cokoli nad tím se může prodávat.
"Obecná dohoda je, že základní zdravotní péče bude poskytována každému stejně," pokračoval Payne. "V zahraničí se ale už běžně připlácí za určitý nadstandard. Když chce žena mít u porodu docenta nebo profesora, když chce častější vyšetření, než jak jsou obvykle nastavena, když chce ošetřit v mimořádnou dobu. V těch případech jsou platby legitimní."
Vít Unzeitig, předseda revizní komise České gynekologické a porodnické společnosti s etikem v zásadě souhlasil. "V rozdělení, co je etické a neetické, máme jasno," kývl. "Bezúplatně musí ten lékař, co má směnu, každé ženě poskytnout to, co je třeba. Něco jiného je, když ten lékař směnu nemá a žena si ho vyžádá."
Nadstandard jen mimo službu
Nadstandard musí být podle Unzeitiga zřetelně oddělen od standardu. "Lékař, který má službu, nemůže být placen ještě navíc. Pokud tak placen být chce, tak mimo svou běžnou službu."
Podle předběžného návrhu ministerstva zdravotnictví by si každé zařízení vytvořilo ceník s konkrétními lékaři. Zisky se pak podělí mezi nimi a porodnicí.
Právník Ondřej Dostál ale nesouhlasí, jednalo by se podle něj pouze o legalizaci současných podvodů. "A to rozhodně není žádoucí," řekl ČT. Návrh se nelíbí ani samotnému ministru Leoši Hegerovi. Ten se totiž ptá, kdo by přiváděl na svět děti těch, kteří tisícové částky nemají.
Čtěte:
Nadstandard je úplná pitomost, zlobí se exministr Julínek
Nadstandard chtějí jen vzdělanější lidé. Ostatní mají strach
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par