Legrace kvůli Brnu a drogám. Ale kdo se podívá na nové zákony, toho smích přejde

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

04.08.2023 4:44 | Komentář

Osm poslanců předložilo návrh novely zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách. Ta má orgánům veřejné správy umožnit regulovat trh s novými psychoaktivními látkami, jako je kratom, a vykonávat v této oblasti kontrolu s cílem minimalizovat veřejnozdravotní rizika. „Kratom nemá nízké, ale vysoké riziko a vyvolává odvykací stav srovnatelný s odvykacím stavem po heroinu,“ varuje v reakci pro ParlamentníListy.cz psychiatr Karel Nešpor. „Rizika existují jako u každé drogy. Ale nejsou taková, aby to zdůvodňovalo, že za to budeme lidi zavírat nebo vyhazovat z postů,“ tvrdí psycholog Ivan Douda.

Legrace kvůli Brnu a drogám. Ale kdo se podívá na nové zákony, toho smích přejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Drogy, ilustrační foto

Začátkem tohoto týdne se média předháněla v tom, jak ještě více pobavit veřejnost v souvislosti s tím, že o víkendu začala na sociálních sítích kolovat fotka, na níž je brněnská primátorka Markéta Vaňková zachycena s bílým práškem připomínajícím kokain.

Zcela ve stínu tohoto pikantního zjištění pak zůstalo, že v úterý dostali poslanci návrh svých osmi kolegů na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách. Cílem předkládaného návrhu je umožnit orgánům veřejné správy regulovat trh s novými psychoaktivními látkami, jako je kratom, tzv. nízkopotentní konopí (tj. konopí s obsahem THC do 1 %) nebo další látky (například kanabinoid HHC) a vykonávat v této oblasti efektivní kontrolu s cílem minimalizovat veřejnozdravotní rizika, aniž by muselo dojít k zařazení těchto látek na seznam omamných a psychotropních látek a k souvisejícím dopadům v rovině trestněprávní.

V českém kontextu by měl tento krok za následek vystavení tisíců uživatelů riziku trestního stíhání, silnou stimulaci nelegálního trhu, vyhledávání nebezpečnějších, ale na nelegálním trhu dostupnějších alternativ, znepřístupnění těchto látek pro vědecké účely a další negativní dopady. Předkládaný návrh proto zavádí novou kategorii psychoaktivních látek, tzv. psychomodulační látky, jako zvláštní kategorii psychoaktivních látek, nakládání s nimiž a jejichž uvádění na trh bude podléhat přísným podmínkám stanovených zákonem. Pro tento režim se již vyslovila odborná skupina pro Systém včasného varování před novými psychoaktivními látkami pod Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti při Úřadu vlády ČR, která provedla hodnocení rizik kratomu a doporučila právě jeho přísnou regulaci, nikoliv úplný zákaz.

Nižší koncentraci může uživatel nahradit vyšší kvantitou

Předkladatelé novely se odvolávají na to, že ani Světová zdravotnická organizace po extenzivní analýze vlastností a rizik nedoporučila zařadit kratom na seznam zakázaných látek. Rovněž v programovém prohlášení se pětikoaliční vláda Petra Fialy zavázala řešit problematiku závislostí politikou postavenou na vědecky ověřeném a vyváženém konceptu prevence rizik a snižování škod a regulací návykových látek, která bude odpovídat míře jejich škodlivosti.

„Ještě jsem to nečetl, tak nevím, jak ten návrh konkrétně vypadá. Ale pokud je postaven na přece jen uvolňujícím a hlavně racionálnějším přístupu, než je takový ten démonizující přístup k těmhle věcem, tak by to byl asi krok dobrý,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz psycholog a spoluzakladatel Střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In Ivan Douda.

Konkrétními výhradami k předložené poslanecké novele se netají psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí, publicista a pedagog Karel Nešpor. „Kratom nemá nízké, ale vysoké riziko a vyvolává odvykací stav srovnatelný s odvykacím stavem po heroinu. Co se týče koncentrace THC, i to je problematické, nižší koncentraci může uživatel kompenzovat vyšší kvantitou,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Karel Nešpor, který v letech 1991 až 2017 vedl primariát mužského oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice. „Na druhou stranu je lepší, když bude tato problematika ošetřena spíše slabým zákonem, než kdyby v této oblasti panovaly nadále bezvládí a chaos,“ dodává emeritní primář.

Společnost je zahlcena psychofarmaky, a to jsou taky drogy

„Obecně vzato to, že s tím stát něco chce dělat, je určitě správný krok. Ale k tomu samotnému návrhu se vyjadřovat nebudu, protože vůbec nevím, kam to povede. Je v pořádku, že by se nějaký legislativní rámec měl vytvořit, ale nebudu teď říkat, jestli je to tak dobře, nebo jestli je to tak špatně, protože vůbec nevím, jak se k tomu poslanci staví, jak k tomu přistupují jednotlivé strany. Určitě by o tom měla proběhnout diskuse a následně padnout kvalifikované rozhodnutí, ale jaké bude a jaká bude ta diskuse, vůbec netuším. Hodnotit ten návrh je proto poněkud předčasné. Až proběhne nějaká diskuse a až k tomu ve Sněmovně padnou konkrétní návrhy, tak se k tomu můžu vyjádřit. Teď je to pro mě takový cíl, jako je střílení do mlhy,“ zdůvodňuje pro ParlamentníListy.cz psychiatr orientovaný na problematiku návykových látek Jiří Presl, proč novelu komentovat nechce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…