Lékaři by měli dostávat 80 tisíc bez přesčasů. Jinak tato země vykrvácí, varoval z televize jejich šéf Kubek

22.09.2016 19:48 | Zprávy

Prezident České lékařské komory Milan Kubek vyjádřil ve čtvrtečním Interview ČT24 pochopení pro kritiku zaznívající z úst praktických lékařů. Je totiž přesvědčen, že by lékaři měli dostávat 75 tisíc až 80 tisíc za základní pracovní dobu. Jinak prý tato země vykrvácí. Mimoto také popsal, jak se mu jedná s politiky.

Lékaři by měli dostávat 80 tisíc bez přesčasů. Jinak tato země vykrvácí, varoval z televize jejich šéf Kubek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČLK Milan Kubek

„Životní zkušenost ukazuje, že s politiky se jedná dobře, ale pokud jsou pod tlakem, tak se s nimi jedná ještě lépe,“ zahájil své vystoupení. Státu také doporučil, aby zvýšil zdravotní odvody za státní pojištěnce. Hned by bylo více peněz na platy lékařů, které životně potřebujeme, pokud chceme české lékaře udržet ve vlasti.

„My prosazujeme, aby byl standardní příjem lékaře na úrovni 1,5násobku průměrné mzdy, pokud lékař nemá žádné zkušenosti, a trojnásobek platu pro zkušené lékaře. Samozřejmě za základní pracovní dobu. Ten kvalifikovaný a zkušený lékař by měl mít 75 tisíc až 80 tisíc,“ popsal svou představu Kubek.

Existuje ale více možností, jak dostat peníze do zdravotnictví. Část peněz z prodeje alkoholu a tabákových výrobků by mohla jít do zdravotnictví, protože kuřáci a lidé pijící alkohol si škodí a hrozí, že dříve či později budou čerpat zdravotní péči. „A nechcete takto postihovat třeba i lidi, kteří se nezdravě stravují?“ ptala se Kubka moderátorka Zuzana Tvarůžková. Tento nápad však host odmítl s tím, že by byl obtížně sledovatelný, s kouřením a pitím alkoholu je to jinak.  

Jestli tohle není krize, tak už nevím, jak by krize měla vypadat

Pokud jde o systémové nastavení českého zdravotnictví, ani tady nemá podle všeho Kubek co chválit. Všechno drží nad vodou lékaři, kteří pracují na doraz. Nemáme dost peněz na zajištění většího počtu lékařů i sester. „Jestli takto nevypadá krize, tak už nevím, co by krizí mělo být. Pan ministr Němeček dělá chybu, když tuto krizi tají přec občany,“ pálil Kubek do člena vlády. Vláda by se prý měla snažit o to, aby se zvýšil počet absolventů lékařských fakult a aby tito absolventi posléze byli motivováni léčit v Česku. Více lékařů je třeba už proto, aby současní lékaři nemuseli porušovat zákoník práce.

„Náš systém je špatný, neefektivní jsou také různé regulační poplatky či doplatky za léky v lékárnách. Mnohem efektivnější by bylo umožnit mladým lidem, aby si platili komerční připojištění.“ Co by z toho měli? „Měli by z toho to, že by si nemuseli připlácet za léky v době, až na to mít nebudou,“ vyložil svou představu Kubek.

Pro české lékaře, kteří odcházejí do zahraničí, má pochopení. Mají přece jen jeden život a chtějí získat tu nejlepší pracovní nabídku. To se netýká jen lékařů, ale i dalších profesí. „Odchází nám inteligence, tato země krvácí a my se propadáme do uměle udržované chudoby,“ hřímal v závěru vysílání. Nechápe, jak jsme se mohli za takřka 30 let kapitalismu v této zemi dopracovat do této situace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…