Leyenová chce do čela NATO. Jiní zděšeně připomínají, kam dovedla německou armádu

01.04.2023 18:01 | Zprávy

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která se v minulých dnech nechala slyšet, že prohlubování partnerství Číny s Ruskem ohrožuje vztahy s EU, se nyní uchází o post nového generálního tajemníka NATO. Vzhledem k jejímu vedení německého resortu obrany to však Britové nepovažují za dobrý nápad. Čína Leyenovou obvinila ze „zkreslování“ své politiky.

Leyenová chce do čela NATO. Jiní zděšeně připomínají, kam dovedla německou armádu
Foto: repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Některé členské země Severoatlantické aliance navrhly, aby Ursula von der Leyenová převzala alianci už letos v říjnu, kdy končí dosavadní generální tajemník Jens Stoltenberg, píše o tom server iDNES.cz s odkazem na diplomatické zdroje britského deník The Sun.

Podle informací deníku Britové Leyenovou v čele NATO nechtějí a s velkou pravděpodobností budou kandidaturu Leyenové vetovat. Důvodem mají být její „špatné výsledky“ ve funkci německé ministryně obrany.

Současná předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v posledních dnech hlasitě vyslovuje také proti posilující spolupráci Číny a Ruska. Pro vztahy Evropské unie s Čínou bude podle Leynové určující, jak se Peking postaví k válce vedené Ruskem.

„V této věci musíme být upřímní. To, jak bude Čína dále přistupovat k Putinově válce, bude určujícím faktorem pro další vývoj vztahů mezi EU a Čínou,“ uvedla šéfka Evropské komise během projevu v bruselském think-tanku European Policy Centre.

Řekla také, že Evropská unie by měla snižovat rizika, která ze vztahu s Čínou plynou, a zároveň by se neměla zbavovat ekonomických a obchodních vazeb, z nichž unijní země profitují.

Peking podle ní během války na Ukrajině zcela převážil na svou stranu vůdčí roli ve vztahu s Ruskem, což ukázala i nedávná návštěva čínského prezidenta u ruského prezidenta Vladimira Putina. Čína by měla svou roli využít a jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN přispět k vyjednání spravedlivého míru.

Komunistická strana Číny chce systémovou změnu mezinárodního řádu, která by Čínu postavila do jeho středu, míní předsedkyně Evropské komise.

Čína následně obvinila předsedkyni Evropské komise, že ve svém projevu, v němž představila tvrdší přístup EU ve vztazích s Pekingem, zkreslila její politiku, píše deník The Irish Times.

„Ten projev obsahoval mnoho zkreslení a dezinterpretací čínské politiky a čínských postojů," řekl čínské zpravodajské stanici CGTN čínský velvyslanec při EU Fu Cong s tím, že ten, kdo Leyenové projev napsal, Číně nerozumí nebo její postoje záměrně zkresluje.

Děje se tak pár dní před tím, než Leyenová bude doprovázet francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na návštěvě čínského hlavního města.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jiří Čunek byl položen dotaz

Fakt věříte tomu, že se to šílenství ještě podaří zvrátit?

A kdo je podle vás vlastně odpovědný za tu přehnanou korektnost, která nevede k ničemu jinému než k tomu, že lidé omezuje říct naplno svůj názor. Nebo myslíte, že tomu tak není? A dokážete si třeba dnes představit, že by se vysílal pořad Česká soda? Vždyť se tu tak vytrácí i humor a satira. A proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …