Jednání zastupitelstva Prahy 6 mělo ve čtvrtek na programu bod se stručným názvem, ale o to výbušnějším obsahem: Pomník maršála Koněva. Zajímavé bylo stanovisko „kolektivu Dejvického divadla“. Postoj divadelníků z Prahy 6 přečetl starosta Kolář, který jej navlékl tak, že je to diskusní příspěvek čestné občanky Prahy 6, bývalé ředitelky divadla Evy Kajkrtové-Měřičkové.
„Tak vám v divadle držíme palce, ať dneska vezmou všichni rozum do hrsti a odhlasují správně,“ píše se v rezoluci divadelního kolektivu. Divadelníci prý situaci probírali na výjezdním zahájení sezony a došli k několika „podstatným věcem“.
Především, že kdyby byl Koněv až tak významným osvoboditelem, byl by mu pomník postaven dříve, než v roce 1980. Za druhé, že „stačí, že má ulici“. Třetí podstatná věc byla, že „kdyby se celková situace snahy přimknout se opět k Rusku nezhoršovala, a komunisté se nechovali jako státotvorná demokratická strana, která tu opět bude rozhodovat, tak by tam maršál možná ještě chvíli vydržel bez většího povšimnutí“.
A z toho podle dejvických umělců vyplývá jediný závěr: „Za stávající situace je nejvyšší čas ho odstranit. Jinak za chvíli povede Dejvické divadlo ruský ministr kultury.“
Tato poslední věta však stojí za pozornost. Starosta Kolář v ní totiž přeměnil slova, jak sám uznal za vhodné. Zatímco divadlo sděluje svůj názor, že „za stávající situace je nejvyšší čas ho (pomník) odstranit“, starosta Prahy 6 pozměňuje obsah a místo „odstranit“ prý cituje, že je nejvyšší čas pomník „přemístit“. Dejvické divadlo pak ještě dodává, že v případě, že by se socha neodstranila „vedl by za chvíli Dejvické divadlo ruský ministr kultury“.
Dopis kolektivu Dejvického divadla ve verzi upravené starostou Kolářem přibližně od času 1:16:00
Ze lži nakonec usvědčil starostu Prahy 6 jeho vlastní úřad, když původní verzi Dejvického divadla zveřejnil na Facebooku.
Nakonec zastupitelé Prahy 6 ve čtvrtek schválili usnesení o nahrazení pomníku sovětského maršála Ivana Koněva památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války. Radnice vypíše otevřenou výtvarnou soutěž o návrh tohoto památníku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab