"Je potřeba se tomu věnovat, protože nikdy v uvozovkách nevíte, kdy to budeme potřebovat, a proto je lépe být připraven než nepřipraven," řekl Šolc. Za poslední léta největší škody v pátém největší městě republiky způsobily přívalové deště na konci července 2013. Zničen byl tehdy majetek za 58 milionů korun.
Varovný systém před povodněmi má Liberec od roku 2014. Tehdy ale bylo instalováno jen jedno čidlo vodní hladiny a deset bezdrátových hlásičů. "Stávající koncové prvky nejsou schopny podat relevantní verbální informaci obyvatelstvu v době mimořádných událostí," uvádí se v žádosti o dotaci. Liberec plánuje, že v rámci projektu by po města přibyla další čtyři místa k měření hladiny toků a o 119 se rozšířila síť bezdrátových hlásičů. Město je chce umístit zejména do rizikových oblastí. Zároveň by chtěla radnice nahradit devět zastaralých rotačních sirén, které jsou umístěné na hasičských zbrojnicích, za elektronické. Potřeba je také aktualizovat digitální povodňový plán a zlepšit i systém komunikace s občany přes sms zprávy, sociální sítě či e-maily.
V rámci projektu chce Liberec vytvořit i širší využití varovného systému. Obyvatele by měl varovat nejen před záplavami, ale třeba i před požáry, úniky nebezpečných látek, znečištění ovzduší či narušení dodávek pitné vody nebo elektřiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk