Lidé nejvíce věří rádiu, armádě a televizi, nejméně církvím, ukázal průzkum

29.03.2012 13:05

Z vybraných společenských institucí lidé nejvíce věří rozhlasu, armádě a televizi. Alespoň polovina Čechů důvěřuje také policii, tisku a neziskovým organizacím. Naopak nejmenší důvěře se těší církve. Vyplývá to z výsledků březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Lidé nejvíce věří rádiu, armádě a televizi, nejméně církvím, ukázal průzkum
Foto: Anna Vidiševská
Popisek: Půlnoční mše v kostele v Klimkovicích

Rozhlasu důvěřuje 65 procent dotázaných. Proti poslednímu průzkumu, který se uskutečnil loni v září, je to mírný pokles o dva procentní body. Armádě aktuálně věří 57 procent Čechů, televizi o jedno procento méně. Důvěru v policii má 54 procent lidí a přibližně polovina věří také tisku a neziskovým organizacím.

Jak si vedou banky, soudy či odbory?

Dalším instituce už se v průzkumu přes padesátiprocentní hranici důvěry nedostaly. Patří mezi ně například banky, soudy nebo odbory. Nejhoršího výsledku dosahují v průzkumu dlouhodobě církve, které mají momentálně důvěru 29 procent Čechů. Stejného výsledku dosáhly také v září. Církvím a armádě nedůvěřují častěji muži. "U církví pak další významný faktor představuje pochopitelně víra či náboženská příslušnost, výrazně vyšší podíl důvěřujících se objevoval mezi římskými katolíky," uvedla CVVM. Se stoupající životní úrovní roste důvěra v soudy, policii, armádu, banky nebo neziskové organizace.

Starší lidé častěji důvěřují církvím, mladší lidé naopak neziskovým organizacím. Vysokoškoláci mají vyšší důvěru k bankám, naopak nevěří příliš odborům. Těm častěji důvěřují lidé hlásící se k levici, kteří naopak nemají vysokou důvěru k soudům a bankám.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …