Radost z nižší inflace v prvních měsících roku netrvala dlouho. V dubnu vzrostly spotřebitelské ceny oproti březnu o 0,7 procenta. V meziročním srovnání tempo inflace zrychlilo na 2,9 procenta z březnových 2 procent. Tato skutečnost zaskočila i odborníky, protože například Česká národní banka ve své aktuální prognóze počítala pouze s výši 2,5 procenta a analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ještě méně, 2,4 procenta. U prognózy na nejbližší měsíc se odborný odhad od skutečnosti tak výrazně liší málokdy.
„Až taková chyba odhadu nebývá častá, ale v tomto případě se to dá pochopit. Stojí za ní především ceny potravin, které v dubnu zdražily meziměsíčně skoro o 2 procenta. Je to skoro nemožné odhadnout z měsíce na měsíc, jak obchodníci zrovna zahýbou cenovkami. Vypadá to tak, jako by Velikonoce uťaly předchozí zlevňování potravin a najednou je vše opět ve starých kolejích. Bez ohledu na výrazně klesající ceny zemědělských výrobců,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS.
Pokud zákazník víc nakupuje, nic zvyšování cen nebrání
Ani Miroslav Novák, analytik AKCENTA CZ, nepovažuje o tolik se rozcházející prognózu od skutečnosti za běžný jev. „Určitě, to ale možné je, což ostatně konkrétně dubnový výsledek inflace potvrdil. Problém je především s volatilními položkami, jakou jsou například potraviny. V dubnu oproti březnu právě došlo k růstu cen potravin, což se neočekávalo. Pokud by ceny potravin a nealkoholických nápojů meziměsíčně stagnovaly, tak by meziroční inflace v dubnu vzrostla o 2,58 procenta, což by bylo téměř přesně s prognózou ČNB,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Miroslav Novák.
Je zřejmé, že inflaci „vystřelily“ nečekaně vysoké ceny potravin. Ekonom Lukáš Kovanda ve svém nedávném vyjádření dokonce prohlásil, že příčinou je hlavně „habaďůra“ obchodních řetězců. „Možná si obchodníci před Velikonocemi řekli, že svátky jsou příležitost pro zdražení a stalo se. Nevím, je to otázka na ně. Pokud zákazník stále – a nyní i více – nakupuje, nic zvyšování cen nebrání. Tentokrát už nevypadají příliš výhodně ani nákupy v Polsku, takže prostor pro vyšší ceny tím pádem najednou existuje,“ vysvětluje Petr Dufek.
Obchodníci vnímají zprávy o reálném růstu mezd
„Za růstem cen potravin vidím primárně tři důvody. Za prvé Velikonoce. Obchodníci na Velikonoce, které letos připadly na přelom března a dubna, zvýšili ceny a už je tam po svátcích nechali. Za druhé obchodníci podle mě vnímají zprávy z tuzemské ekonomiky o tom, že spotřebitelská důvěra rychle roste, domácnostem začínají růst reálně mzdy a začínají více nakupovat. A to mohl být i impuls využít toto ke zdražení. A za třetí a rozhodně ne v neposlední řadě v posledních měsících začaly v meziměsíčním srovnání růst ceny zemědělských výrobců, tj. primární ceny surovin,“ nabízí Miroslav Novák svůj pohled.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník