V digitalizaci za zbytkem Evropy ohromně zaostáváme. Jsme na posledním místě v Evropě, ale podle Prouzy se s tím dá bojovat. Je však třeba „rozbít zaběhnuté formy chování“ a vysvětlit nejen úředníkům, že i bez papíru stále budou úředníci.
„Všechno jde dělat elektronicky,“ řekl Prouza a dodal, že by to zřejmě znamenalo méně peněz pro úředníky. Znamenalo by to ale také výrazné zjednodušení všech byrokratických procesů a estonského příkladu by se měla držet celá Evropa. „Zrušit každý papír, který lze zrušit,“ zdůraznil Prouza a dodal, že je také třeba mít kontrolu nad tím, kdo do vašich elektronických složek vstupuje. Estonci přitom mají velmi dobré kontrolní mechanismy.
„Správná otázka, neznám odpověď,“ vyhodnotil tajemník, kdy budeme volit on-line. Zatím nemá smysl řešit, kdy k tomu dojde.
„Do konce července vznikne seznam toho, kdy jaký úřad spustí nové internetové služby, ten seznam je docela dlouhý,“ poznamenal Prouza s tím, že už během srpna by se měly začít služby zjednodušovat.
„Otázkou je, jestli ta pravidla jsou potřeba,“ prohlásil Prouza o tom, že taxikáři musejí splňovat určitá pravidla, kdežto řidiči pro Uber nikoliv, což mezi nimi vyvolává spory. A zakazovat lidem Airb’n’b, tedy ubytovávat lidi ve vlastních prostorách, je nesmysl. Chápe však rozhodnutí berlínského zastupitelstva zakázat pronajímání celých bytů, poněvadž to zhoršuje životní podmínky ve městě.
Prouza tvrdí, že v případě vystoupení z EU by Británie velmi tratila. V EU totiž mnohé ovlivňuje a má velký vliv.
„Rozhodně není v českém národním zájmu bránit lepšímu fungování Evropy,“ dodal Prouza s tím, že není důvod protestovat proti spojenectví a tendencím Francie a Německa.
Případný brexit by podle Prouzy rozhodně nevyvolal další vlnu zemí, které by se pokusily o to samé, co Británie. Myslí si, že tak 60 % Čechů by hlasovalo pro setrvání v EU. „Velký rozdíl je v té české mentalitě, že když se ptáte na obecný pocit, tak Evropa má historicky velmi špatnou nálepku,“ řekl a dodal, že v konkrétních ohledech jsme jako národ chápavější a rozumíme tomu, že společně zvládneme víc.
„Evropa je pro lidi nesrozumitelná tím, jak všechno hrozně dlouho trvá,“ okomentoval Prouza procesy uvnitř EU, které se odvíjejí od sáhodlouhých dohod a lidé nemají „mentální trpělivost“ vydržet čtyři až pět let, než dojde na skutečná rozhodnutí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa