Lidé od nás očekávají, že posílíme bezpečnost a jsem rád, že tady EU začala rychle jednat, pochvaloval si Sobotka

09.06.2017 8:48 | Zprávy

Špičky evropské politiky se sešly v Praze na konferenci DESCOP. Jednají o prohloubení evropské spolupráce v oblasti obrany. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si před samotnou konferencí pochvaloval, že lidé očekávají posílení bezpečnosti v Evropě a EU vychází svým občanům vstříc. Pár slov řekl také k povolební situaci ve Velké Británii. Tvrdě se vymezil vůči konzervativcům.

Lidé od nás očekávají, že posílíme bezpečnost a jsem rád, že tady EU začala rychle jednat, pochvaloval si Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Sobotka ještě před jednáním poskytl rozhovor České televizi. Nejprve se vyjádřil k povolební situaci ve Velké Británii. „Je potřeba mít na mysli, že máme jen dva roky na to, aby se bez problémů dokončila vyjednávání o Brexitu. Ale teď musíme počkat, kdo sestaví vládu,“ uvedl Sobotka s tím, že nejsilnější zastánci Brexitu ve volbách  příliš neuspěli. A po pravdě řečeno, jsem toho názoru, že kdyby konzervativci volby vypsali ještě později, tak by pravděpodobně dopadli ještě hůř,“ doplnil Sobotka.  

Konzervativci sice volby vyhráli, ale ztratili většinu.

Většinu času však Sobotka věnoval otázkám evropské bezpečnosti. „Lidé od nás očekávají, že posílíme bezpečnost Evropy ... a já jsem rád, že tady EU začala rychle jednat,“ pochvaloval si Sobotka. Jednotlivé členské státy EU musí v oblasti obrany více spolupracovat, sladit programy zbrojního výzkumu, a tak podobně.

Současně uznal, že se partneři na jednání pravděpodobně neshodnou na společném přístupu k uprchlíkům. Sobotka trvá na tom, že uprchlické kvóty rozhodně jsou řešením. „My musíme mít zájem na to, abychom stabilizovali země v okolí Evropy,“ zdůraznil premiér. V tuto chvíli prý není na stole budování společné evropské armády, ta by podle českého premiéra měla vzniknout až někde daleko v budoucnu.

„Nejde o vytváření nějakého konkurenčního celku proti NATO, ale je to součást NATO. Ale já chci říct jednu věc. Součástí NATO je také Kanada, USA nebo Turecko a s těmito partnery se nemusíme shodnout na všem, jak ostatně ukázal přístup NATO k migrační krizi,“ uvedl Sobotka. Právě kvůli migrační krizi chce posílit evropský pilíř NATO.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…